Ak Parti siyasetinde son günlerde kulislerde adı sıkça gündeme gelen iş insanı Uğur Sucu, Çankırı’nın gücünün farkında olmadığını söyledi. Şehrin bir hikayesi olmadığına vurgu yapan Sucu, “Şehrin bir hikâyeye, bir dokunuşa ihtiyacı var!” değerlendirmesinde bulundu.

99.5 FM bandından yayın yapan Radyo Neşe’de Turan Harmancı’nın sunduğu 'Haftanın Konuğu' programına katılan iş insanı Uğur Sucu, 1074 Çankırıspor yönetimi ile yaşanan sponsor krizinden, baz istasyonu tartışmalarına varıncaya kadar pek çok farklı konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İl Başkanlığı sürecini anlattı -

Yerel seçimler sonrası AK Parti’de Çankırı İl Başkanlığı adaylık sürecine değinen Sucu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkaın Recep Tayyip Erdoğan’ın huzuruna çıktıklarında Erdoğan’ın ‘Çankırı’da biraz yıpranırsın.Çünkü ,Çankırı’da oturmuyorsun. Biraz daha ilgilen bundan sonraki dönemlerde bakalım’ dediğini” söyledi. Siyaseti Çankırı’da sürdürme hedefi olduğunu belirten Sucu, “Memleketine hayrı olmayanın başka bir memlekete hayrı olmayacağını” ifade etti. Sucu, “O yüzden siyasete Çankırı’da start verdik. Ama büyüklerimiz, ‘Uğur, sen siyaseti Ankara’da yada İstanbul’da yap’ derlerse, oralarda olsam dahi benimle beraber Çankırı’nın +1 milletvekili daha olur.” ifadesini kullandı.

Çankırı siyaseti yenilenmeli –

Çankırı siyasetinin yenilenmesi gerektiğine vurgu yapan Sucu,” Siyaset yenilenmeli derken burada kişilerle ilgili söylemiyorum. Burada bir tarz yenilenmesi lazım. En üst tabakadan gençlere kadar herkeste bir 'sen şunun adamısın, sen bunun adamısın' yakıştırması var. “tespitine yer verdi.

Gücümüzün farkında değiliz-

Çankırı lobisinin Ankara’da çok güçlü olduğuna dikkat çeken Sucu, “Çankırılılar olarak o kadar çok güçlüyüz ki; ama gücümüzün farkında değiliz. Bunun farkına varıp, gücümüzün farkında olmayanlara anlatmamız lazım. Ankara’ya 600 km uzaklıkta iller, Ankara’nın etinden, sütünden her şeyinden yararlanıyor ama biz sadece Ankara’ya göç ediyoruz.” ifadesini kullandı. Çankırı’nın Ankara’ya yakın olmasının büyük avantaj olduğunu hatırlatan Sucu, “Ama biz Çankırı olarak istemeyi bilmiyoruz. Meclis grup toplantılarına gelen Doğu’dan aşiret liderleriyle görüşüyorum, ‘Çankırı’da telefon çekmeyen köy var’ dediğimde çok şaşırıyorlar.” şeklinde konuştu.

Şehrin bir hikayesi, meydanı  yok -

Çankırı’yla ilgili siyasete atılma düşüncesiyle birlikte Bilkent Üniversitesinin duayen şehir plancısı hocalarını Çankırı’ya getirdiğini aktaran Sucu, “Şehirle ilgili yatırım ve bilgi almak istiyorum. Bununla ilgili bana bir bilgi verirmisiniz?’ dedim. Onlarında tecrübesinden yararlanmak istedim. Onlarda şaşırdı. Eski öğrencileri olmama rağmen ‘bir siyasetçi ilk kez bizden yardım istiyor’ dedi. Dünyaca ünlü mimarlar olan hocalarını,Çankırı’da iki gün misafir ettiğini belirten Sucu, “Çankırı’da 2 gün kaldılar. Onlar halkla da konuştular. Buranın bir perspektifini çektiler. İki günün sonunda gezip notlarını aldılar, analizlerini yaptılar. Bir hafta sonra okuldaki stüdyoya gittim. Bana ilk söyledikleri şu; ‘Uğur, Çankırı insanları çok güzel, doğal ama sizin şehriniz bir hikayesi yok! Tuz mağarası şehirden 20 km uzakta. Sizin şehrinizin meydanı bile yok. Her şeyi tuza bağlamamak lazım. İnsanlara şehri sevdirmek lazım’ dediler. Bunlar tarafsız bilimsel analizler. Gerçekten bizim bir hikayemiz yok. Eskişehir’e bir bakın. Eskişehir’de bir hikâye var.” açıklamasında bulundu..

Şehre bir dokunuş lazım -

Çankırı’nın bir bakana ihtiyacı olduğunun altını çizen Sucu, “Bizim sorunlarımızı esasında çok büyük. Çankırı niye gelişmiyor? Çankırı’nın yolu çok sapa. Çankırı’nın içinden Karadeniz’e bir yol bağlayalım. Yapraklı’dan girsin tünelle Tosya’ya bağlansın. Onunla ilgili araştırmalarım devam ediyor. Bu yolun yapıldığını bir düşünün. Sadece Yapraklı tarafı değil, hiç kimse Çorum yolunu kullanmaz. Herkes Çankırı’ya gelecek ve doğrudan Karadeniz’e geçecek. Bizim esnaflarımızın cirosu 10 kat artar. Şehrimiz göç vermez ve daha da büyür. Burada bir çağ atlarız. Yapraklı’ya gidiyorsunuz son durak yol bitiyor. Bu ilçe nasıl gelişebilir? Gelişmez tabi. Burada şunu anlatmak istiyorum. Bizim çok büyük projelere ihtiyacımız var. İnanmak ve büyük düşünmek lazım. Şimdi bana ‘Belediye başkanı mı, milletvekili mi olmak istersin?’ diye sorsalar,  ben ‘bakan olmak istiyorum’ derim. Benim olmam da önemli değil, uğraşalım Çankırı olarak bir bakan çıkartalım. Niye hep aynı şehirlerden bakan çıkıyor? Bir istersin olmaz, iki istersin olmaz, artık ‘şu Çankırı’ya bir bakanlık verelim de sesini keselim’ derler.  Yol ağları, büyük projeleri ile şehrine önem verecek bir bakan lazım. Gücümüzü bir yansıtabilir, bunu başarırsak, Çankırı kaybettiği yılların hepsini geri alır ve çok değişir. Hikayesi olan bir şehir haline gelir.” şeklinde konuştu.

1074 Çankırıspor sponsorluk krizi -

1074 Çankırıspor ile yaşanan sponsorluk gerilimine değinen Sucu, “Gençlerbirliği ile forma sponsorluğunda Sucu Grup olarak görüşme halindeydik. Ben Çankırıspor’a niye yardım etmeyeyim. Ama öyle bir oldu ki; sevgili başkana sevgilerimi sunuyorum, ortaya çıkan krizi belki oda belki ben de iyi yönetemedik. Şimdi ofisime 8-10 kişi geldiler. Ben’ Biz Gençlerbirliği ile görüşüyoruz. Eğer Gençlerbirliği ile olmazsa tabi ki Çankırı Sporla seve seve anlaşırız’ dedim. Birkaç gün sonra başkanla yeniden görüşme yaptık. ‘Biz Gençlerbirliği ile sponsorluk anlaşmasına vardık.’ Oda ‘Tamam, en azından 30 -40 bin lira bize bir yardımda bulunursunuz’ dedi. ‘Tamam, önümüzdeki ay, ya da bu ay içinde öderiz’ dedim.  Ondan sonrasında olay çok farklı bir yere geldi.  Çankırı Spordan vazgeçip, Gençlerbirliği’ne yardım ediyoruz moduna döndü. Yani bu tür şeyler insanı kırıyor ve üzüyor. Gerek yok bunlara. Biz bazı iş adamlarımızı hep küstürmüşüz. Türkiye’de dereceye girebilecek iş adamlarını küstürmüşüz. Çankırı dendiği zaman farklı bir hale bürünüyorlar. Bazı detaylara dikkat etmek lazım. Bunu 1074 için söylemiyorum. Genel manada küstürmemek lazım. İş adamlarını küstürmemek çok fazla bunaltmamakta lazım. İnceden götürüp işimizi halletmemiz lazım.” dedi.

GSM sorununun çözümü tartışmaları -

Yapraklı’nın bazı köylerinde GSM sorununun çözülmesinde kimin katkısı olduğu hakkında sosyal medyada yaşanan tartışmalarla ilgili konuşan Sucu, “Çözenden, çözdürenden Allah razı olsun. Bir sorun çözülmüş bunu ben çözmüşüm yada başkası çözmüş önemli değil. Sayın vekilimiz Salim beye, bu konuda teşekkürlerimi sunuyorum. Onun başarısı bizim, benim başarım onun başarısıdır. Burada ‘bu işi biz beraber hallettik’ diyeyim. Çünkü biz aynı gemideyiz. Kendi partimin milletvekiline hiçbir zaman bir şey söylemek istemem. O yüzden ‘ben başarılıysam, partim başarılıdır. Benim vekilim başarılıysa bende başarılıyımdır. Beraber yaptığımız başarıdır’ diyelim.” şeklinde konuştu

Bu şehir böyle gelmiş, böyle gitmeyecek-

Çankırı’da siyaset yapmanın kolay olmadığını vurgulayan Sucu, kendisine birilerinin adamı yakıştırması yapanlara cevap verdi. “Çankırı siyasetinde ufkumu açacak diyebileceğim biri olsa da keşke talimat alsam” diyen Sucu, “Talimatı biz vermeye alışmışız da almaya alışmamışız. 'Uğur Sucu,şununla görüşüyor, bununla görüşüyor.' Ben herkesle görüşüyorum. Çankırı’nın herkese ihtiyacı var. 'Uğur Sucu, Hüseyin Filiz, İrfan Dinç, İdris Şahin ile görüşüyor.' Yahu bunları bırakalım biz. Onların bu şehre nasıl katkısı olur ona bakalım. Çankırı’da siyaset yapmak kolay değil. Bu şehir böyle gelmiş böyle gidiyor ya artık ona biz dur diyeceğiz. Artık herkes eskisi gibi olamayacak. Birtakım kişilerin vekil olmak, birtakım yerlere gelmek gibi düşünceleri var. Bunların planları bozulacak endişesi duyduklarından dolayı böyle laflar çıkıyor.” dedi.

Çankırı’ya yatırım düşüncesi -

Bir dinleyicinin sorusunu yanıtlayan Sucu, Sucu Grup olarak Çankırı’ya yatırım yapma düşüncelerinin olduğun aktardı.  Projesini ilerleyen zaman içerisinde açıklayacağını söyleyen Sucu, “Bizim esas işimiz inşaat sektörü. Çankırı’da inşaat ile ilgili analiz yaptırdım. Çankırı’da Sucu Grup olarak yaptığım sistem tutmuyor. Ama projelerimiz içerisinde başka bir konu var. Onu değerlendiriyoruz. Şehrimize bir vizyon katacak, turist getirecek Avrupai bir projemiz var.” müjdesini verdi.  

Editör: Haber Merkezi