Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ile Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç arasındaki gerilim Uluyazı kampüsünde alınmayan çöp yığınları ile farklı bir boyuta taşındı.

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsün’de bir haftadır çöplerin Çankırı Belediyesi ekiplerince alınmadığı oraya çıktı. Konteynırlardan taşan çöp yığınları fakülte önlerinde dağ gibi birikti. Toplum sağlığı açısında hiçte hoş olmayan görüntülerin yaşandığı kampüste, bakteri üremesi ve bulaşıcı hastalıkların insan sağlığını doğrudan etkilemesi hastalıklara da davetiye çıkartıyor.

 

Bilindiği üzere Karatekin Üniversitesi Rektörü Savaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında, üniversiteye ağaçlandırma çalışmaları kapsamında birçok kurumun ağaç verdiğini, en az desteği ise Çankırı Belediyesi'nden gördüklerini açıklamıştı.

 

Rektör Savaş’a cevap veren Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Kim nerede ne isteyeceğini, ağırlığını bilecek. Böyle hafiflik olmaz. Belediye başkanına kafa tutuyor. Hadi oradan. Buraya üniversiteyi kuran siyasi iradedir. Siyasi iradeyi tanımayanı tanımıyoruz. Bir rektör milletvekiline kafa tutamaz. Belediye başkanı ile ilgili problemin varsa açarsın telefonu konuşursun. Bilim adamlığının ağırlığı bunu gerektirir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Konuyla ilgili basına açıklama yapmaktan kaçınan Savaş’ın yakın çevresine benimle şahsi sorunu olabilir ama bir haftadır okulun çöpünü almayarak öğrencileri cezalandırmak ne demek diyerek yakındığı edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

 

Bazı öğrenciler her fırsatta şehrin çok iyi temizlendiğini reklam eden Çankırı Belediyesi’nin bu yaklaşımının hoş olmadığını ifade ediyorlar.

 

Daha öncede Çankırı Postası deve yolunda vatandaşlardan gelen ihbarları haberlerine taşımış ve bölgede çöplerin alınmadığına dikkat çekmişti. 

Editör: Haber Merkezi