Bölgesel Amatör Lig (BAL) 4. Grupta yoluna lig 2’ncisi olarak devam eden temsilcimiz 1074 Çankısırpor’a 3. Lig yolu açılabilir.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsü bütün spor branşlarını olduğu gibi futbolu da derinden etkiledi. Ülkemizde en çok takip edilen takım sporları arasında yer alan futbolda ilimizi temsil eden 1074 Çankırıspor’a 3. Lige çıkma umudu doğdu. Liglerin durumu ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Murat Sancak ile 2 ve 3. Lig Kulüp Başkanlarının yer aldığı video konferans toplantısından 1. Lig için beklendiği gibi devam kararı çıkarken 2. ve 3. Lig'de küme düşme olmayacağı kararının çıktığı öğrenildi. BAL ligi ile ilgili belirsizlik sürerken 4. Grupta Çarşambaspor'un ardından lig 2’ncisi olarak yoluna devam eden 1074 Çankırıspor cephesi ise gelişmeleri yakın markaja aldı.

BAL ligiyle ilgili kulüpler tarafından oluşturulan lobi grupları farklı senaryolar ile bakanlık ve federasyon yetkililerine düşüncelerini kabul etttirmeye çalışıyor. Eğer senaryolardan birisi gerçekleşirse, 1074 Çankırıspor'a direk 3. Lig kapısı ardına kadar açılmış olacak.

Belirsizliğin sürdüğü alt liglerde oluşturulan senaryolar ise şöyle:

Senaryo 1 : 3. Ligde 4 grup oluşturulacak. 3.Ligde  bu sezon yapılan açıklamalara göre düşme olmayacağı için Bölgesel Amatör ligde gruplarını lider bitiren 11 takım  doğrudan 3. lige yükselecek.  2. sırada yer alan takımlar ise 3.lige çıkmak için kendi arasında play of oynayabilirler.

Senaryo 2 : 3 Ligde 4 grup oluşturulacak . Bölgesel Amatör Ligde ilk 2 sırada yer alan takımlar doğrudan 3. lige yükseltilecek. Temsilcimiz 1074 Çankırıspor 4.Grup'da 2.sırada yer aldığından bir üst lige yükselmiş olacaklar.

Senaryo 3:  3. Lig 1. Grupta 18, 2. Grupta 17, 3. Grupta 18 takım bulunuyor. Doğrudan 22 takım 3.lige yükselirse eşit halde diğer gruplara dağıtılmış olacaklar.

Editör: Haber Merkezi