Çankırı’da bir döneme damga vuran güreşçi Ömer Topuz (73), tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

 

Çankırı’nın güreşteki gururu 10 kez Türkiye Şampiyonu olan Ömer Topuz, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Ankara Gazi Üniversitesi göğüs hastalıkları kliniğinde yoğun bakım servisinde tedavi görmekte iken gece yarısı 00.35 sularında  (05/10/2012) hayata gözlerini yumdu.

 

Kariyerinde bir çok başarıya imza atan Topuz, 120 kez Ay yıldızlı formayı giyme başarısı gösterdi. 1969 yılında İtalya'da yapılan Büyükler Avrupa Şampiyonası'nda ülkemize altın madalya kazandırarak ay yıldızlı bayrağı gök yüzünde dalgalandıran Çankırı Topuzsaray köyünden Ömer Topuz,

en iyi uyguladığı salto, tek kol, tek dalma, künde gibi güreş teknikleri ile rakiplerini alt ediyordu.

 

Şampiyon sporcu Topuz’un cenazesi cumartesi günü öğle namazı sonrasında Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecek.

 

Ömer Topuz Kimdir?

 

Yapraklı'nın ata sporumuz güreşe kazandırdığı Türkiye çapındaki şöhretleri içinde en önemlisi Ömer Topuz'dur. Topuz, başarılarıyla sadece Türkiye'de değil, dünyada şöhret olmuş bir isimdir. 1939 yılında Yapraklı'nın Topuzsaray köyü'nde dünyaya gelen Ömer Topuz, 1959 yılında asker oluncaya kadar düğün ve köy güreşlerinde, harmanlarda karakucak güreşlere katılmıştır. Jandarma Spor Gücü'nde otuz ay süreyle askerlik yapan Topuz, bu süre zarfında iki kez Türkiye Ordular Şampiyonu ve iki kez de Dünya Ordular İkincisi olmayı başarmıştır. Askerlik vazifesini tamamladıktan sonra Emniyet Kulübünde polis memurluğuna başlayan Topuz, 1982 yılında emekli olmuştur. Topuz'un milli forma altında kazandığı önemli başarıları şöyle sıralamak mümkündür: Topuz, toplam 10 kez Türkiye Şampiyonu olmuş bir isimdir.

 

1-1966 yılında Yugoslavya'da yapılan Balkan Şampiyonasında bronz madalya

2-1967 yılında Tunus'ta yapılan Akdeniz Oyunları'nda altın madalya

3-1969 Yılında İtalya'da Yapılan Büyükler Avrupa Şampiyonası'nda Altın Madalya

4-1969 yılında Bulgaristan'da yapılan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasında bronz madalya

5-1971 yılında İzmir'de yapılan Akdeniz Oyunları'nda altın madalya

6-1975 yılında Cezayir'de yapılan Akdeniz Oyunları'nda altın madalya

 

1975'ten sonra güreşe veda eden Ömer Topuz, uzun yıllar Milli Takımlar Kamp Müdürlüğü de yapmıştır. 10 kez Türkiye Şampiyonu olan Ömer Topuz, 120 kez Ay yıldızlı formayı giyme şeref ve gururuna erişmiştir.

 

 

Editör: Haber Merkezi