Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz,  içme suyunun Çankırı’ya ne şekilde ve nasıl getirildiğini basın mensuplarına yerinde gösterdi.  Son dönemde içme suyu hakkında çıkarılan iddialara da cevap veren Başkan Boz, “ Halkımız bize ve suyumuzla ilgili yaptırdığımız analizlere güvensin. Halkımızın sağlığını tehdit edecek bir suyu zaten çeşmelerimizden akıtmayız. 90 bin insanın sağlığı, Belediye Başkanlığımdan daha kıymetli” diyerek tartışmalara son noktayı koydu. Boz’un ifadelerinden satır başları şöyle:

Dedikodulara İtibar Etmeyin, İçme Suyunda Endişe Edilecek Bir Durum Yok

 “Çankırı merkezde birkaç gün süreyle içme suyumuzun renklenmesi durumu çözülmüş, hâlihazırda çeşmelerden akan suyumuzda renk olayı kalmamış olmasına ve halkımızın sağlığını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir süreç yaşanmamasına rağmen bazı çevrelerce sosyal medya kullanmak ve halk arasında söylentiler çıkarmak sureti ile asılsız söylentilere devam edilmektedir. Halkımız bize ve suyumuzla ilgili yaptırdığımız analizlere güvensin. Halkımızın sağlığını tehdit edecek bir suyu zaten çeşmelerimizden akıtmayız.”

Suyun Şakası Olmaz, İçme Suyunu İsraf Etmeyelim

“Şehrimiz ile birlikte Orta, Kurşunlu, Şabanözü ve Eldivan ilçelerimiz, Yaylakent beldemiz ve on dört köyümüz aynı içme suyunu kullanmaktadır.  Güldürcek Barajı kışın karla, bahar aylarında ise yağan yağmurlarla dolan yüzeysel bir su kaynağıdır. Haziran ayından sonra yağışlar kesilmekte, sıcaklıklar artmakta, buna karşın yüzey buharlaşması ve tüketimdeki artış nedeniyle su seviyesi hızla düşmektedir.  Bu aylardan itibaren bahçe sulamalarının azalması ve inşallah yağmurların yağması ile birlikte su seviyemiz daha da arzu edilen düzeye çıkacaktır. Suyun şakası olmaz, içme suyumuzu israf etmeyelim.”

Boz, Şeffaf Bir Şekilde Süreci Anlattı

Kurban Bayramı öncesinde şehrimizin üst kotlarında zaman zaman yaşanan su sıkıntısının sebebi; arıtma tesisimizden kapasitesinin üzerinde su talebinin ve tesisin bu ihtiyacı karşılayamamış olmasıdır. Yine de tesisin verimini %120’ye çıkarıp talebi karşılamak adına bayram sonrası farklı yöntemler denenmiş, konusunda uzman teknik elemanlar tesisimize getirilerek incelemeler yaptırılmıştır. Barajdaki su seviyesinin azalması nedeniyle su alma yapımız dibe doğru inmiştir. Su alma yapımız, şamandıralı tip olup baraj üst kotuna sabittir. Yüzeyden 4–5 metre aşağıdan su alınmaktadır. Su seviyesindeki azalma sonrası, su alma yapımız dipten gelen farklı bir yapıya denk gelmiş, bu katmandan gelen ve gözle bakıldığında çok berrak gözüken su, arıtma işlemleri sonrasında depolarda beklerken renklenmektedir. Bu sorunu gidermek amacı ile su alma yapımızın derinliği bir gün arayla iki kez ayarlanmış, 02.09.2018 tarihinde saat 14.00 civarında yaptığımız son ayarlamadan sonra istediğimiz değerler yakalanmıştır. Bu saatten sonra sorun çözülmüş olmasına rağmen tesiste, 80 kilometrelik isale hattında, Çankırı depolarında ve şebekesinde bulunan mevcut suyun tesisten gelecek suyla karışması ve renginin düzelmesi birkaç günü bulmuştur. 03.09.2018 Pazar günü teknik ekibimizle belediye hizmet binamızda oluşturduğumuz kriz masasında alınması gereken önlemleri aldık. Şehrimizin alt kademelerinde biriken yoğun renkli su, tahliye noktalarından çaya deşarj edilerek içme suyunun renginin düzelmesi hızlandırılmıştır. Aynı gün şehrimizin farklı kesimlerinde çeşmelerden akan su numunelerinin fotoğrafları istenerek renk düzelmesi saat saat izlenmiştir.

Halkımıza Her Zaman Temiz Su Verdik

Burada altı çizilmesi gereken husus şudur ki; yaşanan bütün bu süreçte halkımızın sağlığını tehlikeye atacak bir içme suyu, şebekemizden verilmemiştir. Arıtma tesisimizde biyolojik ve kimyasal analizler sürekli yapılmakta olup, sağlıksız şartların oluşmasına asla izin verilmemektedir.

Suyumuz Sürekli Analiz Ediliyor

Çankırı Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Birimi ve Halk Sağlığı Laboratuvarı da farklı noktalardan yaptığı analizler ile suyumuzu sürekli izlemektedir. Son analiz sonuçları ve serbest bakiye klor ölçümlerinde şüpheye mahal verecek herhangi bir sonuca rastlanmamıştır. Vatandaşlarımızın sağlık, huzur ve güven ortam

90 Bin İnsanın Sağlığı Belediye Başkanlığımdan daha kıymetli

Bu süreçte; halkımızın sadece yetkili merciler tarafından yapılan resmi açıklamaların dışında kaynağı ve amacı kuşkulu hiçbir bilgi ve paylaşıma itibar etmemelerini önemle rica ediyorum. 90 bin insanın sağlığı benim Belediye Başkanlığımdan daha kıymetlidir.

Başkan Hüseyin Boz, basın toplantısının ardından yerel ve ulusal basın temsilcilerine arıtma tesisinin otomasyon ve kontrol merkezini, kimya analiz laboratuvarını, mikrobiyoloji laboratuvarını, kaskat havalandırma, hızlı ve yavaş karıştırıcı ünitelerini, durultucu, hızlı kum filtrelerini, klor temas tankı ile depoyu gezdirdi.

Editör: Haber Merkezi