Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Çankırı'nın bir üniversite şehri olması yolunda çabaladıklarını ancak karşılarında hep bir dirençle karşılaştıklarını bu durumu anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

Sitem dolu açıklamalarda bulunan Ayrancı, " Bazı kurumlar ve kişiler şehrin lokomotifi üniversiteye destek vermek yerine üniversiteden ne alabiliriz zihniyetindeler ve üniversiteyi şehirden uzaklaştırmak için zamanında bize tahsis edilmiş binaları alma gayreti gösterdiler" dedi.

Üniversite'nin 16 ayını değerlendirdiği toplantıda gazetecilere konuşan Ayrancı, "Burada konu gelmişken bir sitemimi de iletmek istiyorum. Tüm şehirlerde o şehrin insanları ve kurumları üniversitenin gelişimine katkı sağlamak için ellerinden gelen her türlü kolaylığı sağlar. Ulaşım, mekan, barınma sıkıntısını gidermek için var güçleriyle çalışırlar. Bizde maalesef bu tam da böyle değil! Bazı kurumlar ve kişiler şehrin lokomotifi üniversiteye destek vermek yerine üniversiteden ne alabiliriz zihniyetindeler ve üniversiteyi şehirden uzaklaştırmak için zamanında bize tahsis edilmiş binaları alma gayreti gösterdiler. Son örneğini ek hizmet binasında yasadık. Öğrenci işlerimizin olduğu, 40 kişinin çalıştığı, üniversite arşivinin bulunduğu binayı bir kurum kendisine tahsis ettirmişken bakanlık düzeyinde ve ikili ilişkilerimiz sayesinde binamızı tekrar geri aldık." şeklinde konuştu.

Aynı sıkıntıyı Güzel Sanatlar Fakültesinin eğitim gördüğü bina için yaşadıklarını vurgulayan Ayrancı, " Düne kadar 5 bin tl kira alınan yerden 100 bin tl aylık kira talep edilmiş ve aleyhimizde dava açılmıştır. Bu zihniyet şehre bir katkı sağlamaz. Bizim tüm birimlerimizi Uluyazı kampüsümüzde toplama imkanımız var! Biz istiyoruz ki; öğrencilerimiz şehrin içerisinde olsun. Çankırı bir üniversite şehri olsun ama karsımızda hep bir direnç var. Bunu anlamakta zorlanıyoruz." dedi.

Ayrancı'nın tepki göstermesine yol açan konunun; İl Gençlik Spor Müdürlüğünün haberleri olmadan Çankırı Lisesi yanında bulunan ek hizmet binasını üniversiteden kendi kurumlarına tahsis ettirmeleri olduğu öğrenildi. Bu nedenle iki kurumun yöneticileri arsında ilişkilerin gergin olduğu edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Editör: Haber Merkezi