Türkiye’deki bal üreticilerinin yanı sıra 8 ülkenin katıldığı bu yıl ilk kez yapılan bal yarışmasında kendi kategorisinde Çankırılı İbrahim Meral’in balı ikinci oldu.

 

Çankırılı arıcı Muharip Gazi İbrahim Meral, 4. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne eş zamanlı olarak 20. Apislavia Kongresi’yle birlikte bu yıl ilk kez yapılan ve Türkiye’deki bal üreticilerinin yanı sıra 8 ülkenin katıldığı bal yarışmasında kendi kategorisinde ikinci oldu.

 

Çankırı Alanpınar köyünde yaşayan İbrahim Meral, 30 yıldır bu işi yaptığını belirterek, "Profesyonel olarak arıcılığı 27 yıl önce yapmaya başladım. Daha önce arıcılık yaptığımı sanıyordum meğersem arıcılık kulaktan duyma eskilerin anlattığı yöntemleri uygulayarak yapılan bir iş değilmiş. Ben arılarla hobi olarak uğraşıyorum ama ne kadar hobi olarak yapsak da bu işi, onlarla en iyi şekilde ilgilenilmelidir. Ben kaliteye deneme yanılma yöntemi ile ulaştım. Tamamen organik olan ballar bilindiği gibi her derde devadır.  İnşallah bir daha ki sefer birinciliği elde ederiz." dedi.

 

Böylece Çankırı balının kalitesi sözde değil uluslararası otoritelerce de tescillenmiş oldu.

 

Editör: Haber Merkezi