Çankırı Devlet Hastanesindeki sendikacılık adı altında vesayet düzeni CHP Milletvekillerince mecliste dile getirildi. CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, "Kamuya zarar veren, bu yolsuzluklara ve kanunsuzluklara bulaşan bu kişilerin hem soruşturmanın selameti açısından hem de kamuda hizmetlerin dürüst ve liyakatli bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından görevden acilen el çektirilmeleridir." dedi.

Çankırı Postası Haber Merkezimizin 1 yıl önce gündeme taşıdığı, Çankırı'da sağlık skandalları ile ilgili yolsuzluk ve usulsüzlükler meclise taşındı. 


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Çankırı Devlet Hastanesi’nde görev yapan İdari ve Mali İşler Müdürü ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün acil serviste çalışmayan  ve kendi sendikalarına üye kişilere 2018 yılından beri haksız kazanç sağladıklarını ifade etti.


Acil Sağlık Ünitesi gibi riskli birimlerde çalışan sağlık çalışanlarının nöbet ve döner sermayeden %50 oranında ek ödeme aldıklarını hatırlatan Milletvekili Fikret Şahin; ‘’ Çankırı Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü hali hazırda iktidar partisine yakın sendikanın il temsilcisi. Bu kişi, acil servislerde görev yapmayan kendi sendikasına mensup olan kişileri tıpkı acil ve riskli birimde çalışan personeller gibi göstererek, 2018’den beri onlara hak etmedikleri ücretleri sağlamış durumda. Hastanedeki diğer birimlerin şikayetleri üzerine Sağlık Müdürlüğü’nün başlattığı soruşturma ve Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı incelemeler sonrasında evde bakım hizmetlerinde görev yapanlara acil servislerde hizmet veriyormuş gibi ek ödeme yapıldığı ortaya çıkartılıyor. Böylece kamunun bir kez daha nasıl zarara uğratıldığına şahit olduk. ’’ ifadelerini kullandı.


500 Bin Türk Lirası Ödenmiş!
Çankırı Devlet Hastanesi’ndeki yolsuzluğun ortaya çıkartılmasının ardından yolsuzluktan sorumlu olan kişilerin hastanedeki resmi evrakları kendi özel araçlarıyla hastane dışına çıkartarak, kendilerine uygun şekilde değiştirdiklerini vurgulayan Şahin şunları söyledi;


‘’ Yapılan bu yolsuzluk sonucunda 500 Bin Türk Lirası’ndan fazla ödeme hak etmeyen kişilere yapılmış durumda. Tüm bu kanunsuz işlere rağmen Çankırı Devlet Hastanesi’nin İdari ve Mali İşler Müdürü ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü halen görevlerine devam etmektedirler. Bizim talebimiz, kamuya zarar veren, bu yolsuzluklara ve kanunsuzluklara bulaşan bu kişilerin hem soruşturmanın selameti açısından hem de kamuda hizmetlerin dürüst ve liyakatli bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından görevden acilen el çektirilmeleridir. Bu yolsuzluk yaşanırken acil birimlerde görev yapan ve ek ödemeyi hak edenlerin de ödemeleri derhal yapılmalıdır. Çankırı’dan sorumlu iktidar partisi Milletvekillerine büyük görev düşmektedir. Hangi sendikaya mensup olursa olsun  bu kanunsuz işlerin altına imzasını atanların sözleşmeleri yenilenmemelidir. Bizler sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.’’

Editör: Haber Merkezi