Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Orman Fakültesi, Uluyazı yerleşkesine taşınıyor.

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin Türk Telekom binasından Uluyazı’ya taşınmasının ardından fakültelerin şehre vedası devam ediyor. Şimdide Çankırı’nın Ankara Üniversitesine bağlı ilk fakültesi olan ve 1996-1997 öğretim yılında eğitimine başlayan Orman Fakültesi, kurulduğu günden bugüne eğitim verdiği Yeni Mahalle Bademlik caddesinde ki yerleşkesinden Uluyazı yerleşkesine taşınıyor.

Şehir merkezinde yer alan fakültelerin taşınması ile birlikte Uluyazı yerleşkesinde fakülte bölümleri farklı binalara dağıtılıyor. Adeta bir kaosun yaşandığı Uluyazı’da fakülte bütünlüğü bozulurken daha önce bir akademisyenin kullandığı odalar, farklı fakültelerden 2-3 akademisyenin yerleştirildiği öğrenildi.

Orman Fakültesi’nin 2021 yılında Prof. Dr. Hasan Ayrancı döneminin son ayalarında yapılan deprem risk raporunda, fakülteler depreme dayanıksız çıkmıştı. 3 yıl boyunca deprem riskine rağmen hiçbir işlem yapılmayan fakülteye, birden bire deprem riskinde olduğu hatırlanması ise dikkat çekiyor. Uluyazıya taşınan fakültelerle birlikte yerleşkede fiziki mekan sıkıntısı başladı.

Hükümetin kemer sıkma politikası ve gerekmedikçe yatırımları durdurmuş olması da ileride fiziki mekan sıkıntısının daha kaotik bir yöne doğru sürüklenmesine davetiye çıkartıyor.

ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’nin tanıtım toplantısı fiyaskoyla sonuçlandı ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’nin tanıtım toplantısı fiyaskoyla sonuçlandı

Orman Fakültesi kurulduğu günden itibaren yerleşkenin önemli bir kısmını yeşillendirip bugünkü haline getiren ve aidiyet duygusu taşıyan birçok akademisyen ise fakülteden taşınmak istemiyor. Akademisyenlerin dilekçe toplayarak taşınmayı istemedikleri öğrenildi.

Türk Telekom binasında uzun yıllardır kiracı olarak eğitimine devam eden Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin ise binaya içerisinde yaptığı atölye, derslik ve bir çok yaıtım ise heba olmuş durumda. Kamu yatırımı harcayarak okul haline gelmiş binanın birden bire kira gerekçesi ile boşaltılması ise 'Böylesi yer sıkıntısının olduğu süreçte, neden binada kalınmadı?' sorusunu beraberinde getiriyor. Neden hiç bir planlama yapılmadan şehirde bulunan fakülteler Uluyazı'ya toplanıyor? Neden üniversitenin şehirle olan bağı kopartılıyor? Önümüzde ki yıl Uluyazı hattında kapasite artışı nedeniyle toplu ulaşımda yaşanacak sorunlardan kim sorumlu olacak?  

Çankırı Karatekin Üniversitesi şehirle barışık üniversite mottosu ile yola çıkılan dönemden şehir içerisinden kopan üniversite anlayışına doğru hızla ilerliyor.

Orman Fakültesi, Bakanlar Kurulunun 24.08.1994 tarih ve 94/6138 sayılı kararı ile Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş ve 1996-1997 öğretim yılında faaliyete başlamıştı. Fakülte Orman Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı Bölümleri olmak üzere 2 bölümden oluşuyor.

Editör: Ercan Şeker