Çankırı Postası’nda yer alan “Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde İstiklal Marşında ayağa kalkmayan hadsiz kim?” başlıklı haberimizin ardından Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden muhatabı belli olmayan imzasız açıklama geldi. Açıklamanın detaylarında kamuoyunu yanıltan eksik bilgilere yer verildi.

ÇAKÜ internet sitesine aceleyle konulan açıklamada, araştırma görevlisinin saygı duruşunda ayağa kalkmadığının tespit edildiği ve hakkında behemahal (!) soruşturma ve inceleme başlatıldığı duyuruldu.  

Oysaki ÇAKÜ’nün kendi sosyal medya hesaplarında paylaşılan 2 gün sonra silinen fotoğraf karesinde katılımcılar İstiklal Marşı okurken görülüyor. Çünkü saygı duruşunda salon ışıkları kapatılarak perdeye yansıtılan görüntünün net görülmesi uygulaması sürdürülüyor.  Açıklamada İstiklal Marşına yer verilmemesi ve şahsın sadece saygı duruşunda ayağa kalkmadığı gibi bir ifade kullanılması algı oluşturmaz mı? ÇAKÜ’ye göre şahıs İstiklal Marşında ayağa mı kalktı? Şahsın İstiklal Marşında ayağa kalkmadığını bilmemeleri mümkün mü? Özellikle bu ifade haberlerde verilirken neden açıklamada yer almıyor? Gazeteciler belgeye göre haber yapıp 'İstiklal Marşı' ifadesini kullanırken neden kurumsal bir yapı açıklamada bu ifadeye yer vermiyor? Eleştirisel yazılara tahammül edemeyerek yeri gelince basın meslek ilkelerini diline dolayan Rektör Harun Çiftçi, kurumsal yapıda ki üniversitenin kamuoyuna eksik ve yanıltıcı bilgi vermesini hangi meslek ilkeleri doğrultusunda değerlendirecektir?  

Bu kafayla sağlıklı soruşturma yapılamaz -

Korumacı ve kayırmacı yaklaşımla tepkilerin hafifletilmesi mi istenmektedir?  İstiklal Marşı'nda ayağa kalkmayan araştırma görevlisi, Saygı Duruşu'nda ayağa kalkmadı diyerek ne yapılmak isteniyor?  

Ayrıca açıklama sonunda Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin adı “Çankırı Üniversitesi” şeklinde yazıldı.  Daha sonra “Çankırı Karatekin Üniversitesi “ şeklinde değiştirildiği görüldü. İki satır yazıyı bile adam akıllı yazamayan ÇAKÜ yönetim anlayışı, bu kafayla sağlıklı soruşturmayı nasıl yapacaktır?

Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde İstiklal Marşında ayağa kalkmayan hadsiz kim? Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde İstiklal Marşında ayağa kalkmayan hadsiz kim?

Kadroyu kim verdi?

Yaklaşık 9 ay önce kadroya alınan araştırma görevlisinin ise 3 kişinin başvurduğu kadroya yedek seçildiği ve asil yerine yedekten kadroya alındığı iddia ediliyor. Kadroya yedek listeden alındığı iddia edilen Siirt nüfusuna kayıtlı bu hatırlı kişinin referansı kim?

Haber merkezimize gelen bir çok ihbar bilgisinde ise Üniversitede Selefi akımlara sahip isimlerin kadrolarda çoğaldığı yönünde.

İlkokul öğrencileri Çankırı müzesinde tarihe yolculuk yaptılar İlkokul öğrencileri Çankırı müzesinde tarihe yolculuk yaptılar

Çankırı Karateklin Üniversitesi'nden yapılan açıklama şöyle

“21 Mayıs 2024 tarihinde saygı duruşu esnasında protokol koltukları arkasında oturan bir araştırma görevlisinin ayağa kalkmadığı tespit edilmiş ve ilgili hakkında behemehal “Soruşturma, İnceleme” başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü“

Editör: Ercan Şeker