ÖZEL HABER: Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Gıda Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdai Ercoşkun, “Çankırı Kaya Tuzu dünya mutfağının en özel ve nadir tuzlarının yer aldığı değerli minareler içeren gurme tuzlar arasında bir üründür” dedi.

Doç. Dr. Hüdai Ercoşkun, “Çankırı kaya tuzu çok değerli ve saflığıyla bilinen bir tuzdur. Bu tuz, diğer tuzlardan farklı olarak çok yüksek bir saflık oranına sahiptir. Yine de, dünyanın farklı bölgelerinde farklı niteliklerde tuzlar bulunuyor. Çankırı tuzu, dünyanın en nadir saflıktaki tuzlarından biridir. Hiçbir farklı materyalin bulaşmadığı, doğal ve saf bir tuzdur. Bu tuzun saflığını ve kalitesini analizlerle teyit ettik. Tuzun içerdiği mineralleri, neredeyse bir cep telefonu fotoğrafıyla tespit edebilecek duruma geldik.” dedi.

Türkiye'deki bütün tuzları analiz ettiğini vurgulayan Ercoşkun, “Bu çalışmaları tamamladım fakat sonuçları henüz yayınlayamadım. Bu yüzden verilerimi bilimsel olarak yayınlamamış ve hakem denetiminden geçmemiş verilerin paylaşılmasını doğru bulmadım. Türkiye'deki tüm tuzların bileşimlerini içeren makalemi yazdım ve yayınlanmasını bekliyorum. Aynı şekilde, deniz ve göl tuzlarının bileşimlerini de analiz ettim. Gördüğünüz resimlerdeki tuzlar dünyanın en değerli tuzlarından bazılarıdır ve bu listeye Çankırı tuzunu da ekledim.” ifadelerine yer verdi.

Ercoşkun, “Dünyanın tuzlarının saflıkları üzerine bir makale yazdım ve bu makaleyi iyi bir dergide yayınladım. Ancak bu listede kaç tuzun en değerli tuzlar sıralamasında yer aldığını maalesef söyleyemem. Elimdeki tüm verileri kullanamadım çünkü bu çalışma sırasında 18 tane tuz analiz ettim ve bu analizlerden sadece Çankırı ve Eğirdir göllerinden gelen tuzları dahil ettim. Çünkü nitelikli tuzlar olmaları gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Serbest piyasada döviz fiyatları Serbest piyasada döviz fiyatları

Gurme tuzu olabilmeleri için tuzun tuzlu tadının dışında başka fonksiyonları olması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Tat ve koku gibi faktörler önemli. Himalaya tuzları gibi renkli tuzlar turuncu, siyah gibi renklere sahip olabilirler. Havayi tuzları da siyah, yeşil gibi renkler verebilir. Çankırı ve Kırıkkale tuzlarını da gurme tuzu olarak değerlendiriyorum. Çünkü sadece tuz olmanın ötesinde başka özellikleri de var diye düşünüyorum. Bu fonksiyonları henüz yayınlamadım ve bu konuda konuşmak istemiyorum, kusura bakmayın.” diye konuştu.

Açıklamalarına devam eden Ercoşkun, “Ancak bu fonksiyonların yayınlanması tuzların değerini daha da artıracak mı, inşallah. Bu tuzların fiyatlarını da artırmak istiyoruz. Sonuç olarak, tuz konusunu sadece turizm, gıda ve sağlık açılarından değil, aynı zamanda ekonomik ve bilimsel perspektiflerle ele aldık. Çankırı kaya tuzu, gurme tuzu olarak değerli bir üründür ve tuz terapisi gibi sağlık turizmi alanında da önemli bir potansiyele sahiptir.”

Editör: Günnur Şeker