MHP'de 21 Mayıs tarihinde  gerçekleşecek olan İl Kongresi öncesinde Çerkeş delegesinin, ilçe kongresi yapılamaması nedeni ile oy kullanamayacak olması adeta isyana neden oldu. MHP Çerkeş eski Belediye Başkanı Şükrü Tarhan,  "Ahmet Bukan, İrfan Keleş, neden sessiz kalıyor? Bu ayıp hem  il teşkilatına hemde genel merkeze yeter" diyerek sert  bir çıkış yaptı.

Çerkeş ilçesinde MHP İlçe Yönetim Kurulu, Genel Merkezin kararıyla referandum öncesinde feshedilmişti. O günden bugüne kadar kongresini yapamayan ilçede,  önceki delegeler bu gerekçe ile İl Kongresi için hazırlanan listeye alınmadı. İl seçim kuruluna başvurarak kongre delege listesine itiraz dilekçesi veren genel merkezce görevden alınan eski ilçe başkanı Sapri Doğdu, önceki 34 delegeden oluşan Çerkeş delegasyonun kongrede oy kullanması için  listeye alınmasını talep etti. İl seçim kurulu bu talebi reddetti.

Çerkeş delegelerinin İl Kongresinde oy kullanamamaları için kasıtlı bir şekilde ilçe kongresi yapılmadığını iddia eden MHP'li bazı üyeler, tartışmanın fitilini ateşledi. 
MHP Çankırı İl Kongresini bakın kim kazandı?

- Ahmet Bukan, İrfan Keleş neden sessiz?-
Çankırı'nın en büyük ilçesi ve hayvancılık alanındaki lokomotif konumundaki Çerkeş'te   MHP'nin büyümesinde en büyük rol üstlenen ve AKP'nin güçlü döneminde 1 dönem olmak üzere  MHP'de 2 dönem Belediye Başkanlığı yapan Şükrü Tarhan, gelişmelere sert bir dille yanıt verdi. Tarhan sosyal medya hesabında, "Çankırı'nın en büyük ilçesinde kongre yapılamadığı için il kongresinde oy kullandırılmamasının ayıbı hem il teşkilatına hemde genel merkeze yeter. 08 Haziran 1991 tarihinde Çerkeş ilce kongresi, Çankırı'dan gelenlerle toplam 10 kişilik  bir katılımla Çerkeş sinema salonunda yapılmıştı. O günden bu güne verilen mücadeleye haksızlıktır, vefasızlıktır bu durum. Bana teşkilatı kurmam için gelen Ahmet Bukan abi neden sessizdir bu konuda, İrfan Keles abi neden sessizdirler? Bu hareketin abisi konumunda olanlar bunun siyasi sonuçlarının ülkücü hareket açısından, MHP açısından ağır olacağını neden anlatmayı beceremezler? MHP mücadelesinde Çerkeş'in katkısı Türkiye ortalamasının üstünde olmuştur. Bir hareket kendi ayağına sıkacak kadar akılsız olabiliyor anlayamıyorum! Acaba ülkücüler AKP'ye mi pazarlanmak isteniyor?"  diye sordu.

Hidayet Çelik MHP İl Başkanlığına adaylığını açıkladı

-Tarhan'dan istifa sinyali-

Partisinden istifa sinyali veren Tarhan,  "Bizi kabul etmeyen bir harekete zorla kendimizi kabul ettirecek değiliz. 40 yılı aşkın bir süredir mensubu olduğum ve hizmet ettiğim partimden istifamı vererek herkesin önünü açmış olacağım. Kimse elimizden de ülkücülüğümüzü alacak halleri yok ya! "yorumunda bulundu.

Editör: Haber Merkezi