16-21 Şubat tarihleri arasında Çankırı Ticaret Odasına kayıtlı üyeler meslek grupları temsilcilerini seçme yarışına girecekler…

 

Çankırı Ticaret Odası meslek grupları temsilcilerini 16-21 Şubat tarihleri arasında belirleyecekler. Oda Meclisinin yapacağı toplantı sonucu kesin kararın önümüzdeki günlerde alınacağı öğrenildi.

 

Konuyla ilgili olarak telefonla ulaştığımız Ticaret Odası Başkanı Cengiz Ericekli, çalışmalar devam ediyor. Seçim takvimi normal periyodu içerisinde çalışacak. Konuyla ilgili olarak daha geniş bir görüşmeyi önümüzdeki pazartesi gerçekleştirelim” dedi.

 

NACE yöntemi uygulanacak...

Haber merkezimizin ulaştığı bilgilere göre bu yıl AB normları çerçevesinde NACE uygulamasına geçilen seçim yönteminin en temel değişikliği, örnekleme yöntemiyle şöyle açıklayabiliriz:

 

Şirket ünvanlarında yazan inşaat-nakliye-madencilik iştigal alanlarından firma hangi dalda hizmet veriyorsa o meslek grubunda oy kullanabilecek. Böylelikle şirket kuruluşlarında yer alan çoklu hizmet alanları oy kullanımında tek alana dönüştürülmek suretiyle hem gerçek iştigal alanında temsil, hem de faaliyet gösterilmeyen alanda oy hakkının önüne geçilmiş olacak.

 

Ancak, bu yıl Ticaret Odası seçimlerinde uygulanan bu yöntemle birlikte oda ve meslek kuruluşları seçimlerinde Çankırı’da geleneksel hale gelen “kamuoyundan gizlenerek seçim gerçekleştirme” yönteminin Çankırı Ticaret Odası seçimleri arefesinde de uygulanmakta olduğuna dikkat çekelim.

 

Konuyla ilgili olarak görüşmek istediğimiz yetkili ve etkililer her ne hikmetse bugünlerde ya telefonlarımıza çıkmıyor ya da telefonlarımıza çıkan isimler de çok fazla konuşmak istemiyorlar!

 

Son bilgi notu, yapılacak olan seçimlere Çankırı’da birden fazla grubun yoğun olarak çalıştığı özellikle ÇESİAD’ın yapılacak olan seçimlere oldukça fazla ilgi gösterdiği edindiğimiz bilgiler arasında.

 

Ticaret Odası seçimleriyle ilgili daha geniş haberleri önümüzdeki günlerde sizlerle aktarmanın gayretinde olacağız.

Editör: Haber Merkezi