Çankırı DSİ 52. Şube Müdürlüğü yönetimi, özel hayatın gizliliğini hiçe sayarak çevresini ses kaydı alabilen kameralar ile donatıp sokaktan geçen vatandaşları dinlemeye başladı.

Çankırı’da DSİ 52. Bölge Müdürlüğü güvenlik kameralarının ses kaydı alan güvenlik kameraları ile değiştirilmesi tartışmaları beraberinde getirdi. Kameraların piyasa fiyatının çok üzerinden fahiş fiyatlara satın alındığı iddia edilirken kamusal alanda vatandaşların seslerin kaydedilmesi ise Anayasa ile güvence altına alınan özel hayatın gizliliği ilkesini ayaklar altına aldı.

Çankırı’da Buğday Pazarı Mahallesi Şehit Uğur Hiçyılmaz Caddesinde bulunan DSİ 52. Bölge Müdürlüğü güvenlik kameraları, ses kaydı alabilen IP kameralar ile değiştirildi.  Caddeye bakan kameraların bazılarına görüntü ve ses kaydı aldığı uyarı tabelaları konulurken, 500 metre boyunca kaldırımda yürüyen vatandaşların konuşmaları dinlenme riskiyle karşı karşıya kaldı.  DSİ yöneticilerinin hangi amaçla sokaktan geçen insanların konuşmalarını kayıt altına aldıkları ise merak konusu oldu.

Sadece çevre güvenlik kameralarını değiştirmeyen yönetim DSİ Nizamiyesinde görev yapan güvenlik görevlilerini odasına da ses kaydı yapan kamerayla değiştirdi. Uzaktan bir tuşla istenildiği an ses kaydı açılabilen IP kameralar yüzünden güvenlik görevlilerin sürekli gözetim altında tutuldukları hissi ile psikolojilerinin bozulduğunu bildirdi.

Altı Tophane Üstü Şişhane-

MİT binasına benzer sözde güvenlik önlemi alan kurumun, Tatlıçay tarafında ise rahatlıkla içeri girilebilecek şekilde oluşan güvenlik zafiyeti ile ilgili tek güvenlik kamerasının dahi olmaması dikkat çekti.

 

Akbaşoğlu’nun Çankırı’da ki evi!

DSİ yerleşkesi AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Emin Akbaşoğlu’nun Çankırı’ya geldiği nadir zamanlarda konaklama için kullandığı sosyal tesisi de bünyesinde barındırıyor. Akbaşoğlu’nun kaldığı bölümlerin ise ses kaydı ile dinlenip dinlenilmediği ise henüz bilinmiyor.

Kameraların fahiş fiyatla alındığı iddia ediliyor!

Öte yandan eski kameraların bakım yapılabilecekken yeni kameralarla değiştirildiği iddiaları gündemde. Piyasa da aynı model kameralar bin türk lirası tutarında iken her bir kameranın kurama 10 katına yakın fiyatla fatura edildiği iddialar arasında yer alıyor.

Kişisel Verilerin Korunması Kurulu (Kurul) biri "ses kaydı alan güvenlik kameralarının" görsel ve işitsel veri depolaması ve bunun kişisel veri ihlali olup olmadığı hakkında şikayet üzerine 2020/212 numaralı kararında ölçülülük ilkesinin üstünde durdu.

Yeni Trend New Era Snapback Şapka Modelleri Yeni Trend New Era Snapback Şapka Modelleri

Kurul, temel hak ve özgürlükler noktasında serbestinin esas, sınırlandırmanın ise istisna olabileceğini, sınırlandırma halinde bile keyfi bir tutumun sergilenemeyeceğini, meşru bir amacın olması gerektiğinin altını çizdi.

Ses kayıtları alınan kişilerin hissettiği sürekli gözetim altında tutuldukları endişesine de değinen Kurul, Anayasa’nın temel hak ve özgürlükler başlıklı 13. maddesi ile özel hayatın gizliliği başlıklı 20. maddesini konuyla bağdaştıracak şekilde inceledi. Kurul, bireylerin kamusal alanda dahi özel hayat kapsamında giren bir takım diyaloglarının olabileceği ve bu diyalogların kayıt altına alınmasının kişisel verilerin işlenme amacına aykırılık teşkil edeceğini belirtti.

Kurul, bu kararıyla, kamu kurumlarının keyfi tutum takınamayacaklarına, şeffaf ve hesap verilebilirlik ilkeleri uygun hareket etmeleri gerektiğine işaret etti.

Editör: Haber Merkezi