Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale Şehitlerini Anma Programı kapsamında bu yıl bir ilke imza atıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı münasebetiyle 81 il ve 957 ilçe olmak üzere tüm yurtta 18 Mart günü sabah namazında aynı anda şehitlerin ruhu için eller duaya açılacak. Çankırı'da Hoca ahmet Yesevi camiide tertip edilecek. Her il ve ilçenin merkezi bir camisinde sabah namazında gerçekleşecek programda, Kuran’ı Kerim’den ayetlerin okunmasının ardından tekbirler, tehliller ve salât ü selamlarla aziz şehitlerin ruhları şad edilecek. Aynı anda tüm yurtta eller semaya açılıp, şehitlerin aziz ruhları için milyonlarca kişi dua edecek. 18 Mart sabahında tek yürek haline gelecek Türkiye, şehitlerini rahmet ve minnetle anacak.

 

O GÜNÜ YAŞAMAK İÇİN HERKESE ASKER TAYINI

 

81 ilde sabah namazı ile başlayacak Çanakkale Şehitleri’ni anma programı kapsamında namaz sonrası vatandaşlara, Çanakkale’de vatanını savunmak için mücadele veren askerlerin yaşadıklarının hissedilmesi için “asker tayını” dağıtılacak. Her camide, vatandaşlara, buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı ile tayın ekmeğinden oluşan öğün ikram edilecek. Şehit düşen askerlerin çoğunluğunun yaşlarının 13-20 arasında olduğu Çanakkale’de, Şehitleri Anma programına gençlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

 

Kendi küçük yeri büyük

 

Çanakkale Kara Savaşları’nda, Conkbayırı eteklerinde düşmanı karşılayan, binlerce şehit verip cephede destan yazan 57’nci Alay’ın, Mustafa Kemal’in “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” sözüyle harekete geçtiği Bigalı köyü, tarihi zaferin 100’üncü yılına hazırlanıyor. Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda karargah olarak kullandığı evin de (Atatürk Evi Müzesi) bulunduğu köyün sokakları bayraklarla donatıldı.

Editör: Haber Merkezi