Çankırı Merkezde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde 40’a yakın işitme engelliye tercümanlık hizmeti veren deneyimli işaret dili görevlisi Semih Güneş’in, kurum idaresi tarafından sadece 2 işitme engellinin yaşadığı Kurşunlu ilçesine gönderilmesi tepkiyle karşılandı.

Çankırı’da işitme engellilerin hastane, adliye, noter, tapu gibi resmî kurumlarda tercümanlık hizmetini sağlayan görevli Semih Güneş’in, Kurşunlu ilçesine gönderilmesi il merkezinde boşluk doğurdu.

Haber Merkezimizin WhatsApp ihbar hattına ulaşan ismini vermek istemeyen bir vatandaş; işitme engelli bireylerin işaret dili bilmeyen görevlilerle anlaşması, işaret dili tercümanlarının aracılığıyla sağlandığını söyleyerek, hastane, karakol, adliye gibi yerlerde işlerini göremediklerini ifade etti.

İşaret dili tercümanlarını bir an önce il merkezine geri isteyen vatandaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün, Görev ve Çalışma Esasları Yönergesinin 6. Maddesi (y) bendine göre; İşitme engelli ve konuşma bozukluğu olan ve işaret dili tercümanlığı hizmetinden kurum/kuruluş aracılığıyla yararlanmak isteyen kişilerin taleplerinin karşılanmasına yönelik iş ve işlemleri yürütmekle yükümlü olduğunu vurguladı.

İstek ve taleplerinin doğru bir şekilde ifade edebilmesini sağlayacak bir tercüman isteme hakları olduğunu söyleyen vatandaşımız, Çankırı’da yaklaşık 1 aydır mağduriyet yaşadıklarını belirtti. Tercümanın görev yerinin değiştirilmesinden dolayı kendilerini cezalandırıldığını söyleyen 18’e yakın engelli bireyin bakanlığa dilekçe gönderdiği edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım'dan cevap geldi -

Haber merkezimize açıklamada bulunan İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, Çankırı’da işaret dili tercümanı eksikliği olmadığını, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde işaret dili personeli olduğunu, kurumlardan herhangi bir talep geldiğinde bu ihtiyacın kolaylıkla karşılayabileceklerini söyledi. Kurumlarına işitme engelliler tarafından yoğun bir tercüman talebi olmadığına dikkat çeken Yıldırım, son 2 ay içerisinde kuruma tercüman talebinde bulunan kimse olmadığını vurguladı.

Editör: Haber Merkezi