ÖZEL HABER: Çankırı'da, 5 yıldır oksijen makinesi desteğiyle yaşayan 56 yaşındaki KOAH hastası Orhan Çakırca, sokağında sürekli elektriklerin kesilmesinden dolayı endişe yaşıyor.

Karatekin Mahallesi Mahsen Üstü sokakta eşi ve 2 çocuğu ile birlikte yaşayan 56 yaşındaki Orhan Çakırca, geçirdiği KOAH rahatsızlığı nedeniyle yaşamını oksijen makinesi desteğiyle sağlıyor.

Çankırı’da çoçuklardan İsrail zulmüne afişli tepki Çankırı’da çoçuklardan İsrail zulmüne afişli tepki

Mahsen Üstü sokakta rüzgarlı havalarda yada bir yağmur yağınca elektriklerin kesildiğini ve saatlerce gelmediğini söyleyen Orhan Çakırca, çaresizliğini Genel Yayın Yönetmenimiz Ercan Şeker’e anlattı.

Orhan Çakırca, “KOAH hastasıyım, 2 tane makineye bağlanıyorum. Sabah 8.00, Öğlen 14.00, Akşam 20.00, Gece 02.00’de günlük makineye bağlanmak zorundayım. Elektrik gittiği zaman bağlanamıyorum. Emekliyim, iki tane kredi taksitim var. Ayda elime 700 lira para kalıyor” dedi.

Sokaklarında uzun süren elektrik kesintilerine maruz kaldıklarını ifade eden Orhan Çakırca, “Planlı kesinti olunca haber veriyorlar ama plansız olunca haber vermiyorlar. Süreklide oluyor. Yetkililerden Jeneratör istiyorum. O yardıma da yanaşmıyorlar.  Siz geldiğinizde balkonda oturuyordum. Daralıyorum” dedi.

Babası ve ailesinin yaşadığı durumu haber merkezimize aktaran 32 yaşındaki Metin Çakırca,  “Sürekli elektrik kesintisi yaşıyoruz. Babam cihaz kullandığı için bilgi veriliyor. Ama son 2 aydır bilgi verilmiyor. Kesintiden dolayı cihazlarını da kullanamıyor. Jeneratör desteği istedik. Kayıt oluşturuyorlar ama arkası kesiliyor. Bugün 5 saattir elektrik kesintisi yaşıyoruz. Mağduruz bu şekilde.” ifadelerini kullandı.

Sözlerini sürdüren Metin Çakırca, “Yukarımız Kale Altı TOKİ, elektrikleri yanıyor. Bir ilerimiz Zaimoğlu Sokak, elektrikleri yanıyor. Ama bizim sokağımızın elektrikleri yok! Elektrik verilecek diye mesaj geliyor arkası yok. Saat 17.30’dan buyana elektrik kesintisi yaşadığımız için babamın Saat 20.00’de takması gereken cihazı takamadı şu anda. 186’yı arıyorum.  ‘Arızdan dolayı ekiplerimiz çalışıyor. Ne zaman geleceğine bir şey diyemiyoruz’ diye arıza kaydı oluşturuyorlar. Tehlikeli Kayıt oluşturuyorlar hasta olduğu için. Ama hala kesinti devam ediyor.” şeklinde konuştu.

700 lira ile geçinemiyoruz -

Elektrik kesintileri nedeni ile bir çok cihazlarının arızalandığını belirten Çakırca, “23 Mayıs’ta elektrik kesintisinde televizyonumuz yandı. Tamirciye kendi imkânlarımla borç dert yaptırdım. Daha öncesinde çamaşır makinesinin beyni yandı. Borç dert taksitle, babamın emekli maaşıyla aldık. 26 bin lira bir makine! Sıkıntıdayız. Benim %46 engelli raporum var. Babamın %59 engelli raporu var. Annem zaten hasta. Bir bilader çalışıyordu oda yeni işten ayrıldı. Bir gelirimiz babamın 10 bin lira emekli maaşı var. Bu 10 bin liranın 6 bin 700 lirası krediye kesiliyor. 3 bin 330 lira ile geçim yapmaya çalışıyoruz. Çamaşır makinesi aldık. Bu 3 bin 300 liranın 2 bin 600 lirası makinenin taksitine gidiyor. 700 lira ile geçinemiyoruz. Bizim elektriğimiz var, su faturamız var. Sürekli eczaneye ilaç için para ödüyoruz. 700 lira ile geçinmeye çalışıyoruz. “

Gazetecilerin konuyu Çankırı Valisi M. Fırat Taşolar’a iletmesi üzerine elektrikler Saat 23.15’te sokağa verildi.

Editör: Ercan Şeker