ÖZEL HABER:  Çankırı’nın Korgun ilçesi Dikenli köyünde etnografik eserlerden oluşan köy müzesi kuruluyor.

31 Mart Mahalli İdareler seçiminde muhtar seçilen Ramazan Akbayrak, köye müze kazandırmak için kolları sıvadı.

Geçmişte köy yaşamında kullanılan alet, edevat ve gündelik yaşamda kullanılan eşyaları toplamaya başlayan Muhtar Ramazan Akbayrak, toplumların sosyo-kültürel yapısını yansıtan gündelik yaşamda kullanılan öğeleri gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlıyor.

Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte gündelik yaşamda kullanılan eşyalarda elektronikleşerek robotik hale geldi. Teknoloji çağının nimetlerinden faydalanan insanoğlu ise geçmişin zorluklarını hızla unuttu. İnsan emeği ve gücünün daha fazla kullanıldığı dönemleri yansıtan eşyaları toplamaya başlayan Muhtar Ramazan Akbayrak, topladığı eşyalarla Dikenli köyünün kültürel mirasını oluşturacakları müzede sergilemek istiyor. 

Çankırılı Başbakan 82 yıl önce görev başında vefat etti Çankırılı Başbakan 82 yıl önce görev başında vefat etti

Muhtar Albayrak, müze oluşturma fikrinin dernekçilikten gelen bir hayli olduğunu, yapılan istişareler sonucunda hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi. Müze alanı için eski okul binasının çok uygun ve korunaklı bir yer olduğunu ifade eden Akbayrak, “Köylülerimiz bu projeye destek veriyor. Zaten onlar destek vermese benim hiçbir şey yapma şansım yok. Hiç ummadığımız yerlerde çok güzel eşyalar çıkıyor. Teslimatla ilgilide 3 kişi görevlendirdik. Tarımsal faaliyetlerde kullanılan aletlerden kağnı arabasına, boyunduruğa kadar eşyaları parça parça toplayarak bir bütün haline getireceğiz. Bu eserler toplumların kültür varlıklarını temsil etmektedir. Köyümüzden kopan gençlerimize toplum hafızasını hatırlatarak kültür mirasımızla geçmişe bir zaman yolculuğu yapmalarını istiyoruz.  Köyümüze güzel bir müze kazandıracağız.” şeklinde konuştu.

Editör: Ercan Şeker