ÖZEL HABER- Çankırı’nın ilçesiyken Karabük iline bağlanan Eskipazar ilçesi, Kurban Bayramı’nın ilk 5 gününde yaklaşık 15 bin ziyaretçiyi ağırladı. Eskipazar, 50 yıl boyunca Çankırı idare merkezi sınırları içerisinde ilçe statüsünde yer aldı.

İşte Anadolu isminin çıktığı köy İşte Anadolu isminin çıktığı köy

Zonguldak iline bağlı Karabük ilçesinin, 6 Haziran 1995 tarihinde 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Çankırı'dan; Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak'tan; Eflani, Safranbolu ve Yenice ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye'nin 78. ili olmuştu.

Karadeniz’in Zeugması" olarak adlandırılan Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianopolis Antik Kenti, Kurban Bayramı’nın ilk 5 gününde yaklaşık 15 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Geç Kalkolitik, Roma ve Erken Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan Hadrianopolis Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan tarihi kalıntılar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. MÖ 1. yüzyılda kurularak MS 8. yüzyıla kadar kullanıldığı tahmin edilen antik kentte Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor. Tarih ve doğayla iç içe vakit geçirme imkanı yakalayan ziyaretçilerin ilgisini en çok cam teras ile kapatılarak dış etkenlere karşı korunan Roma Hamamı’ndaki mozaikler çekiyor.

Çankırı’dan Karabük’e Hadrianopolis’i ziyaret etmek için gelen Begüm Demir, “Yakın çevremizde böyle bir antik kentin olması bizi mutlu etti. Ailecek gelip görmek istedik. Böyle bir değerin kazandırılması hem ilçe hem bizler hem de ülke için güzel olmuş. Oğlumuz ile doğu-batı, kuzey-güney kahverengi tabela olan her yeri geziyoruz. Eşim ile sanat tarihi mezunuyuz. Hem ilgi alanımız hem de mesleki anlamda da kendimizi geliştirmek istiyoruz. Çocuğumuza da bunu aşılıyoruz. Çünkü çok kıymetli. Gelecek nesillere aktarılması lazım. Nesillerin bu kültürel mirasları bilmesi lazım” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet devrinde bucak olan, pazarının eskiliği nedeniyle Eskipazar adını alarak Çankırı İline bağlı 1945 yılında İlçe Merkezi olan Eskipazar, 50 yıl boyunca Çankırı idare merkezi sınırları içerisinde ilçe statüsünde yer aldı.

Eskipazar ilçesinin bağlı olduğu Karabük, 1995 yılında Yalova ve Kilis ilçeleriyle birlikte il statüsü kazanmıştı.

Editör: Günnur Şeker