ÖZEL HABER: Çankırı’nın Ilgaz ilçesi Kıyısın köyünde cenaze sahiplerinin yemek vermesi dönemine son verildi.

Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı, Ankara Kıyısın Köyü Derneği ve Kıyısın Köyü Muhtarlığının ortak istişare toplantısı sonucunda köyde defnedilen bütün cenazelerin yemeğinin tek bir menü şeklinde verilmesine karar verildi.

Yapılan istişare sonucunda, cenaze sahiplerinin üzüntü ve telaşı arasında yemek verme derdine düşmemesi için ortak bir karar varıldı. Cenaze yemeklerinin tavuklu pilav ve ayrandan oluşan sabit menü şeklinde dışarıdan hizmet alımıyla verileceği öğrenildi.

Kıyısın Köyü Muhtarı Nurettin İpek, cenaze sahiplerinin yükünü kaldırmak için mezar kazdırıyoruz. Daha sonra alınan kararla bütün cenazelerimizin yemekleri Kıyısın Köyü Eğitim ve Hizmet Vakfı, Ankara Kıyısın Köyü Derneği ve Kıyısın Köyü Muhtarlığı tarafından karşılanacak. Cenaze sahibi daha sonra yemek masrafının parasını karşılayacak. Köyümüz zengin bir köy. Kimsenin yemek verememe gibi bir durumu söz konusu değil. Ayrıca yemek maliyeti de bu şekilde çok daha ucuza gelmiş oluyor” dedi.

Korgun'da 12 Nisan 2017 Çarşamba günü kanser hastalığı nedeni ile vefat eden 3 çocuk annesi 63 yaşındaki Z.K. ikindi namazı sonrasında Korgun'da toprağa verilmiş

Korgun'da 12 Nisan 2017 Çarşamba günü kanser hastalığı nedeni ile vefat eden 3 çocuk annesi 63 yaşındaki Z.K. ikindi namazı sonrasında Korgun'da toprağa verilmişti.  Merhume Z.K.'nın  toprağa verilmesi sırasında duaya geçmeden önce bir konuşma yapan Korgun Müftüsü Eyüp Aydın, kasalarla pidelerinin geldiğini görünce, İslam da yeri olmayan bu hurafeye adete ateş püskürmüştü. Aydın, cenaze sahibinin yemek verme gibi bir yükümlülüğünün olmadığını,  mezarlıkta yemek yada pide verilmesinin mekruh olduğunu vurgulamıştı. Cemaate cenaze evine yemek götürmeleri tavsiyesinde bulunan Aydın, kendisinin de bugüne kadar bu yemekleri yemediğini söylemişti.

Gazi babası her yerde aranıyordu!  Bakın nerede bulundu Gazi babası her yerde aranıyordu! Bakın nerede bulundu

Cenazede yemek verilmesi konusunda toplumun ikiye ayrıldığını söylemek mümkün. Köylerde cenazelere genelde İstanbul ve Ankara’dan defin için gelen insanların yemek ihtiyaçları olduğunu savunan görüş, yemek verilmesinin zaruri bir ihtiyaç olduğunu söylüyor. Bir diğer görüş ise,  o kadar uzak yoldan insanlar organize olup gelebiliyorlarsa, yemeklerini de cenaze sahibine yük olmadan kendi imkanlarıyla organize ederek yiyebilirler” şeklinde.

Editör: Haber Merkezi