banner198

Rektör Çiftçi: Suyu Yatağında Akıtmaya Geldik

Çerkeş Meslek Yüksekokulu akademik kadrosu, Çerkeş’te ki ilk toplantısını Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi başkanlığında gerçekleştirdi.

Rektör Çiftçi: Suyu Yatağında Akıtmaya Geldik
banner145

Çankırı Karatekin Üniversitesi Çerkeş Meslek Yüksekokulu akademik kadrosu, Çerkeş’te ki ilk toplantısını Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi başkanlığında gerçekleştirdi.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı’nın belediye binasını Meslek Yüksekokulu’na tahsis etmesinin ardından üniversitenin 2022 – 2023 eğitim-öğretim yılına Çerkeş ilçesinde girme çalışmaları hız kazandı.

Uzun yıllardır Çerkeş halkının ilçede eğitim vermesini istediği Çerkeş MYO’nun Akademik Kurul Toplantısında konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, “Suyu yatağında akıtmaya geldik” dedi.

Rektör Çiftçi, Çerkeş Meslek Yüksekokulu’nun akademik faaliyetlerini mecrasına uygun olarak Çerkeş’te gerçekleştirmesi için gerekli hazırlıkların yapılması amacıyla Çerkeş’te olduklarını söyledi.

Rektör Çiftçi, “ Bu birimimizin buraya taşınması her yönüyle ele alınması gereken önemli bir karardı. Uygulamaya dönük olabilmesi için yerelden destek gerekiyordu.  Bu desteği de yerel dinamiklerden aldık.  Bundan sonra da Çerkeş MYO’nun sürdürebilir bir eğitim süreci için de yine destek vereceklerini ifade ettiler. Güzel bir başlangıç olacağına eminiz. Çankırı’nın en hızlı gelişen, en büyük ve sanayi yatırımının en yoğun olduğu ilçesi olarak Çerkeş bu okulun burada eğitim vermesini hak ediyordu. Tabi Türkiye’de son yıllarda bazı bölümlere öğrenci ilgisi az olunca yapılması gereken çalışmalar da beklemeye alındı. Bundan dolayı da Çerkeş MYO Çankırı merkezde hizmet veriyordu. Biz göreve gelir gelmez Çankırı’nın ve Çerkeş’in gelişimi ve potansiyelini inceledik. Özellikle eğitim konusunda yapacağımız yatırımlar için gerekli araştırmaları yaptık.  Birçok parametrenin etkili olduğu bu süreçte Çerkeş Meslek Yüksekokulu’nu Çerkeş’e taşınmasının faydalı olacağından hareketle gerekli kararı aldık. Bu önemli kararın Çerkeş için de faydalı olacağını düşünüyoruz.  Çerkeş öğrencilerimizi bağrına basacak ve onlar için ne gerekiyorsa elinden geleni yapacaktır.  Özellikle sosyal donatı, kültürel etkinlikler, ulaşım noktasında gereken altyapı çalışmalarının yapılmasını da gördük ve sevinçle karşıladık. Öğrencilerimiz için şimdiden burs desteğine yönelik çalışmalar yapılmış.  Öğrencilerimizin barınma noktasında da sıkıntı yaşamamaları hususunda birlikte gerekli çalışmaları yapacağız ve eğitim-öğretime başlayacağız. Önümüzde ki dönemde yeni program ve bölümlerin açılacağı müjdesini de buradan vermek istiyorum. Yani Çerkeş MYO önümüzdeki 5 yıllık süreçte akademik çalışmaları, öğrenci sayısı, eğitim faaliyetleri ile adından söz ettiren ve belli bir potansiyele ulaşan bir okul olacaktır. Ben bu sürecin hepimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Çerkeş Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, böylesi müstesna bir günde Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı ve Çerkeş Meslek Yüksekokulu akademisyenleri ile bir arada olmaktan son derece mutlu olduğunu vurguladı.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı da Rektör Çiftçi ve Çerkeş MYO akademik kadrosunu aslında kendi evleri olan Çerkeş Belediyesi ve Çerkeş’te misafir etmekten çok mutlu olduğunu ifade ederek konuşmasına başladı.

Başkan Sopacı, 2015 yılından beri devam eden sürecin bugün bu noktaya gelmesinin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ve bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini söyledi.

Sopacı, “ Şu bir geçek ki Çerkeş Çankırı Karatekin Üniversitesi kurulduğundan beri Meslek Yüksekokulunu hak ediyordu. Çünkü Çerkeş Çankırı’nın en büyük ilçesi ve batıya açılan kapısıdır. Bu okulun bugüne kadar burada olmaması bizim için büyük bir bahtsızlıktı.  Gelinen nokta da bugün Çerkeş MYO 5 bölümü ile ilçemizde eğitim-öğretime devam edecek. Bu noktada emeği geçen başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi olmak üzere Üniversitemiz yetkililerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.  Şunu ifade edeyim ki, Çerkeş MYO burada eğitim-öğretime başladıktan sonra görülecek ki, her iki taraf içinde bu zamana kadar geçen zamanın büyük bir kayıp olduğu görülecektir. Ama biz bu kaybolan zamanı hep birlikte çok çalışarak kapatacağız.  Bir kez daha bu okulun öğrenci ve akademisyenlerinin Çerkeş’te en iyi şekilde yaşayabilmeleri için gereken ne varsa yerel yönetim, kaymakamlık ve Çerkeş halkı olarak elimizden geleni yapacağımızı taahhüt ediyoruz. Bu taahhütlerimizin bir gereği olarak Çerkeş MYO ilk olarak içinde bulunduğumuz mevcut belediye binamız içerisinde eğitim-öğretime başlayacak. Ama biz bu okulun bu bina ile sınırlı kalmayacağını çok kısa süre içerisinde okulumuz için kampüs şeklinde bir fiziki mekan yapacağımız sözünü veriyoruz.  Ayrıca akademisyenlerimiz, personelimiz ve öğrencilerimiz için memnuniyet düzeyi en üst seviyede olan sosyal donatılar hazırlıyoruz. İnşallah birlikte büyümeye gelişmeye devam edeceğiz.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından basın mensuplarının gündeme dair sorularını da cevaplayan Rektör Çiftçi, ülkenin ve Çankırı’nın şartlarına YÖK’ün kural ve kriterlerine göre Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin fiziki ve akademik olarak büyümeye ve gelişmeye devam edeceğini, bunun için çok çalıştıklarını ve bu konu da yakın zamanda çok önemli gelişmeler olacağını vurguladı.

Çerkeş Meslek Yüksekokulu’na tahsis edilen mevcut Belediye Başkanlığı binasında gerçekleştirilen Çerkeş MYO Akademik Kurul Toplantısı’na Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Çerkeş MYO Müdürü Öğr. Gör. Bedri Eminsoy, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Huri Seval Gönderen Çakmak ve okulun akademik kadrosu katıldı.

Başkan Sopacı, üniversiteye tahsis edilen Fişek Ali Konağında akademisyenlere Çerkeşle ilgili bilgiler verdi.  Heyet daha sonra yapımında sona gelinen Çerkeş Kültür Merkezine geçerek binayı gezdi.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2022, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304