Zengin gastronomi kültürüyle dikkat çeken Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde Çerkeş Kurabiyesi ve Çerkeş Su Böreği coğrafi işaretli ürünler olarak tescillendi.

Çerkeşe’in yöresel lezzetlerinden olan Çerkeş Kurabiyesi ve Çerkeş Su Böreği için 2022 yılının 11'nci ayında başlatılan çalışmalar sonucunda coğrafi işaretli ürünler olarak koruma altına alınarak tesciller yapıldı.

Kurşunlu düğünlerinin yüzyıllardır vazgeçilmez lezzeti keşkek Kurşunlu düğünlerinin yüzyıllardır vazgeçilmez lezzeti keşkek

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı ve İGM Üyesi Hayati Kaya, tescil belgelerini göreve yeni atanan Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Pof. Dr. Muhammed Zeki Durak’ın elinden aldı. 

Çerkeş belediye Başkanı Hasan Sopacı yaptığı açıklamada,” Bundan sonraki süreçlerde İlçemizin coğrafi işaretli ürünleri için çalışmalarımız devam edecek olup  aynı zamanda geçmişten günümüze ve günümüzden de geleceğe uzanacak olan bu önemli değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sayın Başkanımızın yeni görevinin hayırlı olmasını diliyor, başarılar temenni ediyorum. “ şeklinde konuştu.

Sopacı, “Ayrıca Sayın Başkanın ilk coğrafi işaretli ürün tescil belgesi töreni olması sebebi ile güzel bir anı olarak anılmasına vesile olan, Çerkeş Kurabiyesi ve Çerkeş Su Böreği’nin başvuru öncesi ve tescile kadar uzanan bu önemli çalışmalarda bizlere destek veren Kuzka Kalkınma Ajansına, ürünlerin reçeteleri kapsamında çalışmalar yapan  değerli hanımlarımıza, Coğrafi işaret danışmanımız Huriye Özener hanımefendiye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Çerkeş Sırma Baklavası, Çerkeş Pırasa Dolması, Çerkeş Badıma Bükmesi ve Çerkeş Lokumu ürünlerinin de tescil işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

Editör: Haber Merkezi