Çankırı Karatekin Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, rafine edilmiş tuz ile rafine edilmemiş tuzlarlar arsasındaki farkı açıkladı.

Ercoşkun , “Çankırı tuzu rafine edilmeden de kullanılabilir!” Fakat…

Ercoşkun, “Çankırı tuzu temiz bir tuzdur ve ağır metaller içermez. Diğer tuzların aksine mikroplastik ve radyoaktif maddelerden arındırılmıştır. Tuzun en önemli kalite kriteri temizliğidir. Karabük Üniversitesi'nden bir fizik mühendisi, Çankırı tuzunun radyoaktivitesine bakmış ve ağır metaller ile zararlı bileşenler içermediğini bulmuş. Bu, Çankırı tuzunun rafine edilmeden de kullanılabileceği anlamına gelir. Ancak, rafine edilmemiş tuz ile rafine edilmiş tuz arasında bir savaş var. Çankırı tuzunun saflığı yer yer %97-98, bazı durumlarda %99.99'a kadar çıkıyor.” dedi.

Rafine edilmemiş Çankırı kaya tuzunun iyot eksikliğine sebep olma riskine değinen Ercoşkun, “Doğal olarak iyot gazdır ve tuzların içinde bulunabilir. Ancak, Türkiye'nin toprakları iyot bakımından fakirdir. Bu nedenle, tuzlara iyot eklemek önemlidir. İyotlu tuz, zekâ geriliği ve raşitizm gibi birçok sağlık sorununu önler. Kaya tuzuna da iyot takviyesi yapılabilir.” hatırlatmasını yaptı.

Yüz binde 5 kişide görülen hastalık başına geldi: Kanser sanıldı, kemoterapinin kıyısından döndü Yüz binde 5 kişide görülen hastalık başına geldi: Kanser sanıldı, kemoterapinin kıyısından döndü

Rafine edilmemiş Çankırı kaya tuzu tüketilebilir ancak iyotlanması gereklidir

Ercoşkun, “Rafine edilmemiş Çankırı kaya tuzu tüketilebilir ancak iyotlanması gereklidir. Bu tuzun değerlerinin özel paketleme ile tüketicilere sunulması önemlidir. Fiyatı yüksek tutarak satıcıların daha fazla kazanmasını ve tüketicilerin güvenle alışveriş yapmasını sağlayabiliriz. Ancak tuz konusunda herkesin bir şeyler söylediği bir ortamda, rafine edilmemiş tuz satanlar ile rafine tuz üreticileri arasında anlaşmazlıklar yaşanabilir.” ifadesini kullandı.

Ercoşkun,” Rafinasyon sırasında tuzlara siyanürlü bileşiklerin eklendiği iddiaları da vardır. Ancak bu tür iddialar genellikle doğru değildir ve uluslararası sağlık kuruluşları tarafından katkı maddelerinin uzun süreli toksikolojik testlerden geçirilerek onaylandığı bilinmelidir.” şeklinde konuştu.

Ercoşkun, ““Bu nedenle gıda tuzu alırken ambalajlı tuz tercih edilmesi önemlidir. Ambalajlı tuz satın alırken Çankırı Belediyesi'nin coğrafi işaretini görmek gerekir. Ancak bu tuzlar için hali hazırda böyle bir uygulama veya paketleme sistemi bulunmamaktadır.”

Editör: Ercan Şeker