banner198

Rektör Ayrancı Boris Johnson'ı Çankırı’ya davet etti!

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a mektup yazarak Üniversite Akademik Yıl Açılış törenine davet etti.

Rektör Ayrancı Boris Johnson'ı Çankırı’ya davet etti!
banner145

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, kökenleri Çankırı’nın Orta ilçesi Kalfat köyüne dayanan İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson'a mektup yazarak Üniversite Akademik Yıl Açılış törenine davet etti.

Ayrancı, mektubunda, Çankırı kültüründe yer alan 'Yaran’ı tanımlayarak yaranlığın kelime anlamı dostluk ve kardeşlik ifadelerine vurgu yaptı.

Mektupta yaran kültürünün değerlerinin aynı zamanda Anadolu kültürünün temelleri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ayrancı, sermaye gücünün insanları, kültürleri ve farklılıkları yok ettiği; tek tip modellemeler yarattığı çağda, kadim geleneklerin ve insan olma özelliğinin korunmasını talep etti.

Zayıf statüde bulunan toplulukların himaye edilmesi için Johnson’dan Türkiye’ye destek vermesini isteyen Ayrancı mektubunda, Türk üniversitelerinin ve özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesinin öğretim üyelerinin, eserlerinin, kaynak eserlerin İngiltere bilim ürünleri ile çok yakın temas içinde olduklarını, iki ülke arasındaki akademik ve kültürel ilişkileri önemsediklerini ifade etti.

Ayrancı, Johnson’ın yeni görevinin Türkiye- İngiltere ilişkilerinin gelişmesine ve yeni akademik iş birliklerine vesile olacağı temennisinde bulundu.

Johnson’a Çankırı’ya özgü bazı hediyeler de gönderen Ayrancı, Johnson’ı Üniversite Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katılmaya ve buradan Müslüman ülkelere seslenmeye davet etti.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 13:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Faik  GÜMRAH
Faik GÜMRAH - 5 yıl Önce

Çokmu lazım johnson rektör efendi adam TÜRK lük yanım zayıp dedi iş biter cehenneme kadar yolu var elin İngiliz kırması nın

Editör
Editör - 5 yıl Önce

Sevgili okuyucumuz. Artık yayınladığımız habere kadar karışır oldunuz (!) Söyleyin, neyi yayınlayalım neyi yayınlamayalım. Hatta haberden sebep sonuç ilişkisi kurup emir almakla itham ediyorsunuz. Elbetteki yayıncı olarak böylesi bir eylemi yayınlamamız düşünülemez. Haberi tüm yalınlığı ile yorumsuz bir şekilde okuyucunun takdirine sunduk. Olan bir olayı olmamış gibi görmezden gelmek habercilik anlayışı ile bağdaşmaz. Haberi olumlu yada olumsuz eleştirebilirsiniz bu sizin doğal hakkınızdır. Ancak yayıncıya niye laf söylüyorsunuz onu anlayamadık? Üniversite'nin gerçekleştirdiği bir eylem üzerinden bizleri suçlamanızı hayretle karşıladığımızın bilinmesini istiyoruz. Saygılarımızla...

Yaranbaşı
Yaranbaşı - 5 yıl Önce

Ercan kardeşim sen böyle konularda hassassındır ve korkusuzsundur. Bu haberi yapman için özel mi emir var yoksa haberi tam okumadın mı anlayamadım. Yoksa tarafsız ve açık yüreklilikle haber yapan birini daha mı kaybetti çankırı

SIRADAKİ HABER

banner304