banner198

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde sıfır çeken bölümlere kadro!

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde (ÇAKÜ) sıfır çeken bölümlere öğretim üyesi alım ilanına çıkıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde sıfır çeken bölümlere kadro!
banner145

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde sıfır çeken bölümlere kadro!

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde (ÇAKÜ) sıfır çeken bölümlere öğretim üyesi alım ilanına çıkıldı.

31 Ağustos 2021 tarihinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2021 yılı yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Çankırı Karatekin Üniversitesi 6.09.2021 tarihinde resmi gazetede şaşırtan bir kadro ilanına çıktı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde açıklanan YKS sonuçlarının ardından 3 Fakülteye sadece 30 öğrencinin tercih etmesinin yankıları sürerken, üniversiteye 25 öğretim üyesi alınacağı duyuruldu. İlanda aslan payı kadrolar, en az öğrenci yerleşen fakülte ve sıfır çeken bölümlere ayrıldı. YKS’de sıfır öğrencinin tercih ettiği İktisat, Uluslararası İlişkiler, Biyoloji, Felsefe, Peyzaj Mimarlığı Bölümlerine 4 profesör ve 3 doçent kadrosu açılması dikkat çekti.

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr'de yer alan bilgiye göre; ÇAKÜ’de Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri uyarınca unvanı, nitelikleri ve sayıları belirtilen kadroların, üniversitenin en az tercih edilen yada hiç tercih edilmeyen fakülte ve bölümlerinden açılması şaşkınlıkla karşılandı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde sıfır çeken bölümlere kadro -

YKS 2021 yerleştirme sonuçlarına göre; 7 bölümü bulunan ve sadece 9 öğrencinin tercih ettiği İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine 6 akademisyen alınacağı duyuruldu. Yerleştirmede sıfır çeken bölümlerden, İktisat Bölümüne 1 Profesör, Uluslararası İlişkiler Bölümüne 2 doçent, yalnızca 2 öğrenci yerleşen İşletme Bölümüne 2 Doçent, sadece 6 öğrenci yerleşen Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset ve Sosyal Ana Bilim Dalında 1 Profesör alınacağı duyuruldu.

Orman Fakültesi’nde sıfır çeken bölüme kadro!

Yerleştirme sonuçlarına göre 11 öğrencinin yerleştiği Orman Fakültesinde, sıfır çeken Peyzaj Mimarlığı Bölümüne de, 1 profesör kadrosundan öğretim üyesi alınacağı duyuruldu.

Aslan Payı 7 öğretim üyesi ile Fen Fakültesine ayrıldı -

Yine 9 öğrenci yerleşen Fen Fakültesine, ilanda 7 öğretim üyesi kadrosu açıldı. YKS’de sıfır çeken Biyoloji Bölümüne 1 Profesör, Matematik bölümüne 2 doçent ve henüz kılavuzda yer almayan Kimya dalında 2 Profesör ve 2 doçent kadrosuna yer verildi.

Edebiyat Fakültesi’nde de sıfır çeken bölüme kadro!

Edebiyat Fakültesi’nde 5 öğretim üyesi kadrosu açılırken, hiçbir öğrencinin tercih etmediği Felsefe Bölümüne 1 Profesör, 1 Doçent, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne 1 Doçent, Coğrafya bölümüne 1 doçent ve henüz kılavuzda yer almayan Eğitim Bilimleri dalında 1 doçent kadrosu açıldı.

İlanda, Mühendislik Fakültesi’nin 2021 tercih kılavuzunda yer almayan Gıda Mühendisliğine 2 Profesör, 1 Doçent alınıyor.

İslami İlimler Fakültesi Temel İslam Bilimlerine ise 1 Doçent kadrosu açıldı.

Bu yıl tercih kılavuzunda yer almayan Kızılırmak Meslek Yüksek Okuluna ise Park ve Bahçe Bitkileri dalında 1 Profesör alınıyor.

Yüzde yüz doluluk oranına ulaşan Fakültelere kadro açılmadı!

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından geçtiğimiz yıl açılan ve %100 doluluk oranına ulaşan Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve yeni açılan bölümlerle hızla büyüyen Sağlık Bilimleri Fakültesine yeni kadro açılmaması dikkat çekiyor.

Kişiye özel akademisyen mi alınıyor sorunu beraberinde getiriyor!

Öte yandan öğrencilerin gelecek vaat etmeyen bölümler olarak gördüğü bölümlere ısrarla kadro açılması, ‘kişiye özel akademisyen mi alınıyor?’ sorusunu beraberinde getiriyor.  Boş bölümlere kadro açılarak üniversitenin insan kaynakları yanlış yönlendirilirken devletin sağladığı imkânlar boşa harcanmış oluyor. Ortaya çıkan YKS sonuçlarına rağmen, resmi gazete de ilan edilen şartların arasına, ‘alınmak istenen adaydan başkasında bulunmayan özellikler konuldu mu?’ sorusunu akıllara getiriyor. Mesela, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından verilen bir ilandaki ‘sırt çantalı turistlerin seyahat motivasyonları konusunda doktora yapmış olmak’ şartı gibi. (Hürriyet, 7 Mart 2013) YÖK kayıtlarına göre, Türkiye’de bu şartı taşıyan tek bir öğretim üyesi mevcut idi.

Son başvuru tarihi 20 Eylül olarak açıklanan ilanda, başvurular bugün mesai saati bitimiyle sona eriyor.  

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim üyesi alım ilan detayları için tıklayınız

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 04:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan
Orhan - 2 yıl Önce

Onca yıl bilim yolunda dirsek çürütüp emek sarfeden değerli dostları açıkta bırakmak olmaz. Vatana millete ve eğitim yuvamıza hayırlı uğurlu ve bereketli olsun.

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Arkadaşlar, habercilik güzeldir ancak doğru ve eksik bilgi içermeyen habercilik daha da güzeldir. Haberinizde sıfır çektiğini ifade ettiğiniz Felsefe bölümünün bu yıl 30 öğrenci kontenjanı varken 31 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bora Erdem
Bora Erdem @Murat - 2 yıl Önce

Bütün veriler herkesin erişimine açık yayınlanıyor. Hala kara propaganda ve bilgi kirliliği yapmaya çalışıyorsun.uz. Hala göz göre göre yalan söylüyorsunuz. Utanıp sıkılma arlanma yok. Bu ahlaksız toplumlaşmaya doğru yöneliş ve çöküşü beraberinde getirir.

Editör
Editör @Murat - 2 yıl Önce

Sevgili okuyucu, habercilik dersi vermeden ve ukalalık yapmadan önce https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2021/YKS/EK/tablo4_20092021.xls adresinde Ek Kontenjana çıkılan Tablo 4 dosyasını pc'ne indir bak bakalım. Ful dolduğu yalanına sarıldığın Felsefe bölümü 31 kontenjanla ek tercih kılavuzunda yer alıyor. Otur aynada kendine bir bak ondan sonra ders vermeye yelten.
Yine de ben buraya yazıyorum
Ek Kontenjan Tablo4 ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi) Tablo sıra No: 1675 Program Kodu: 102810102 Program Adı: Felsefe Öğrenim süresi: 4 Program Türü: EA Kontenjan: 31

SIRADAKİ HABER