Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını söylemesi sağlık camiasını karıştırdı.

Türk Sağlık Sen İl Başkanı Serhat Gökce, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın doktor maaşlarına artış yapılacağı açıklamasına tepki gösterdi. Yazılı açıklamada bulunan Gökce, Bakan Koca’ya; “Sayın Bakan! Sağlık çalışanları Doktordan ibaret değildir” diye seslendi.

Bakan Koca’ya sert cümlelerle tepki gösteren Serhat Gökce, “Markete gidildiğinde doktora ayrı fiyat diğer çalışanlara ayrı fiyat uygulanmıyor. Enflasyon ateşi tüm sağlık çalışanlarını cayır cayır yakarken bir fitne ateşi de sağlık bakanı yakmıştır.” dedi.

Serhat Gökce’nin açıklaması şöyle:

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmişlerdir.

Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Bu zaruret eczacı, ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik şoför genel idari hizmetler yardımcı hizmetler açıkçası halkın sağlığı için ter döken sağlık çalışanlarının tamamı için de gereklidir.

Tüm sağlık teşkilatı mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Çünkü ekonomik olarak tüm çalışanların ciddi kayıpları vardır. Bu durum mutlaka düzeltilmeli; kayıplar telafi edilmelidir.

Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Ekibin büyük bir bölümü görmezden gelinemez. Zam, doktorlarımız için de, geriye kalan tüm sağlık personelimiz için de gereklidir. Markete gidildiğinde doktora ayrı fiyat diğer çalışanlara ayrı fiyat uygulanmıyor. Enflasyon ateşi tüm sağlık çalışanlarını cayır cayır yakarken bir fitne ateşi de sağlık bakanı yakmıştır. Toplu görüşmeler de talep ettiğimiz %22’lik zammı, %3’lük refah payını, seyyanen 600 TL’lik zammın haklılığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. İşte öngörü budur, feraset budur. Malûm SEN’in en iyi marifetinin sağlık çalışanlarını masada satmak olduğu bir kez daha tüm çıplaklığıyla ortaya dökülmüştür.

Çok kıymetli sağlık çalışanlarını bir kez daha buradan uyarıyorum! Hatada ısrar etmeyin. Bu gününüzü mahvettiniz, yarın da aynı akıbeti yaşamayın. Senin için mücadele etmeyen  gücünü senden almadığının idrakinde olan sarı sendika ya destek vermeyin!.

Türk Sağlık-Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığımız bir dönemde, sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışı bozularak bir yere varılamaz.

Yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir.

Editör: Haber Merkezi