banner198

Çankırı ulaşımda S plakalı döneme geçti!

Çankırı'da servis taşıtları için 'S' plaka süreci sona erdi.

Çankırı ulaşımda  S plakalı döneme geçti!
banner145

Çankırı'da servis taşıtları için 'S' plaka süreci sona erdi.

Çankırı Şoförler Odası ve Çankırı Belediyesi’nin servis taşımacılığı sektörüne standart getirecek uygulaması S Plakada başvuru süreci dün itibarı ile sona erdi.

Okulların açılmasına 1 hafta kala Çankırı’da S plakada 10 Aralık 2018 tarihinde başlayan hazırlık ve başvuru süreci 29 Ağustos 2019 tarihinde sona erdi. Çankırı’da şartları taşıyan 308 esnaf, servis taşımacılığı yapmaya hak kazanarak S plakalarını aldı. 1 Eylül 2019 itibari ile plaka sahibi olmayan hiçbir esnafın servis ve personel taşımacılığı yapamayacağı bildirildi.

Ulaşımda S Plakalı Dönem Başladı-

Çankırı'da servis taşıtları için 'S' plaka dönemi Çankırı Şoförler Odası Başkanı Necati Akdoğan’ın Çankırı Belediyesine sunduğu çalışma ile başladı. O dönemki Belediye Başkanı Hüseyin Boz’un desteği ile 10 Aralık 2018 tarihli 1. Birleşim 3. Oturum toplantısında belediye meclisinde S plakaya geçiş için karar alındı. Çankırı Şoförler Odası aldığı kararla 11 Aralık 2018 tarihine kadar Çankırı Vergi Dairesine ve Çankırı Şoförler Odasına kayıtlı olan her servisçi esnafının S plakayı kriterleri yerine getirdiği takdirde ücretsiz alabileceğini duyurdu. Sürecin bu şekilde başlaması ile birlikte başvurunun ve tescil işlemlerinin son günü olan 29 Ağustos 2019 tarihine kadar 308 esnaf ‘S’ plakasını almış oldu. Böylece Çankırı, 80 ilin servis taşımacılığında yıllardır uyguladığı "S plaka' sistemine geçen son il olmuş oldu.

Belediye Servislerin Denetimi İçin Ulaşım Amirliğini Kurdu-

Öğrenci ve personel servislerinde kaliteli taşımacılığı sağlamak için başlatılan S plaka uygulamasının eksiksiz yürütülmesi ve denetiminin kolayca sağlanması için Çankırı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü altında alt bir birim olarak Ulaşım Amirliği kuruldu. Zabıta Müdürlüğü Ulaşım Amirliği, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü iş birliği ile servislerin takibini gerçekleştirecek. S plaka uygulaması kapsamında servis araçlarının her koltuğunda sensör bulunacak. Özellikle öğrencilerin güvenliği için konulan sensörler sayesinde koltuk boşsa kırmızı, koltuğa oturan bir öğrenci varsa yeşil renkteki sinyal şoföre iletilecek. Servis şoförleri bu sayede araçta öğrenci olup olmadığını rahatça algılayabilecek. Ayrıca servislerin görüntü ve ses kayıtları da Zabıta Müdürlüğü Ulaştırma Amirliğince takip edilecek

Plakalar şimdiden değer kazandı _

Öte yandan Çankırı Şoförler Odasının yönetmeliklere uygun şekilde aldığı kararla S plakayı kriterleri yerine getiren 308 esnaf plakasını ücretsiz bir şekilde aldı.  Bundan sonra 'S plakalı' araç ruhsatı almak isteyenlerin belirli bir harca tabi olacağından ruhsatlandırma aşamasına kadar araç sahiplerinin 35 bin TL tutarında harcama yapması gerekiyor. Bu şekilde plakasını alan servisçilerin şimdiden plakası 35 bin TL değer kazanmış oldu.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER