banner198

Jeofizik Profesöründen ürküten açıklama! Çankırı- Çorum civarında büyük depremler yaşanabilir!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, özellikle Orta Karadeniz'de Çankırı- Çorum civarında büyük depremler yaşanabileceğini söyledi.

Jeofizik Profesöründen ürküten açıklama!  Çankırı- Çorum civarında büyük depremler yaşanabilir!
banner145

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, özellikle Orta Karadeniz'de Çankırı- Çorum civarında büyük depremler yaşanabileceğini söyledi.

ÇOMÜ Öğretim Üyesi Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkım ve ölümlere sebebiyet veren depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yaşanan depremlerin beklenen depremler olduğunu ancak oluş şekli itibariyle aykırı ve beklenmeyen yeni bir durum olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Büyüksaraç, birçok noktada hareketlenmeler olduğuna işaret ederek, “Yaşanan 7.7 büyüklüğündeki bir depremin ardından 7.6 büyüklüğünde bir depremin birbirini etkileyip meydana gelmiş olması tamamen yeni bir durum. Dünya literatürüne girebilecek nitelikte bir doğa olayı olarak değerlendirmek gerekir” dedi.

Depremin olduğu yer ve hasar alanı arasında aslında büyük bir uyum olduğuna dikkat çeken Büyüksaraç, “Deprem 10 ilde geniş bir alanda etkisini gösterdi. Çünkü enerjisi çok yüksek bir depremdi. Bunun yanı sıra depremin odak derinliği oldukça sığdı. Dolayısıyla enerjinin beklenenden fazlası yer yüzeyinde etkili oldu. Bu nedenle de alansal yayılımı daha fazla oldu. Ancak özellikle dikkat çekilmesi gereken birkaç nokta var. Bunlardan bir tanesi bu kadar büyük bir depremin elbette hissedilmesi mümkündür. Ancak 300-350 kilometre uzaklıkta yıkıma neden olacak kadar etkili olması beklenemezdi. Dolayısıyla yaklaşık 300 kilometre uzaktaki Diyarbakır ve Şanlıurfa’da yıkım meydana gelmiş olması tamamen orada yıkılan binaların yapı kalitesi ile ilgilidir. En çok dikkat çekilmesi gereken noktalardan bir tanesi budur. Buradan çıkarılacak önemli sonuçlardan birisi de fayların etrafına bir tampon bölge oluşturulması bir fayda sağlamaz. Zemin şartlarına bağlı olarak etkilenim şiddeti değişeceğinden zararı azaltmak için zemin şartlarına göre yapılaşma yapmak gerekir" dedi.

Çankırı- Çorum civarında büyük depremler yaşanabilir!

Birçok noktada hareketlenmeler olduğuna dikkat çekerek, gerilimin Antakya bölgesine doğru arttığını kaydeden Büyüksaraç, “Bundan sonra meydana gelecek deprem nerede olacak diye düşünecek olursak depremin yaşandığı bölgede depremin sıralaması gereği gerilimin Antakya bölgesine doğru arttığı görülüyor. Dolayısıyla Antakya civarında belki Antakya'nın batısında Saimbeyli- Tufanbeyli fayı, Andırın fayı yeniden aktif olabilecek noktada görünüyorlar. Batı Anadolu’da depremlerin sürekli olarak olduğunu görüyoruz. Ege Denizi çok hareketlendi. Çanakkale civarında Yenice-Gönen fayının hareketli olduğunu görüyoruz. Van bölgesinde yine hareketlenmeler var. Ancak onunla ilgili net olarak bir şey söylemek mümkün değil. Kuzey Anadolu fayı hareketlenebilir. Özellikle Orta Karadeniz bölümünde Çankırı- Çorum civarında büyük depremler yaşanabilir. Bunlar geçmişte yaşanan depremlerin günümüzde tekrarlanabileceğinin bir bilgisi olarak söylenecek şeyler. Geçmişte bu bölgelerde büyük depremlerin olması günümüzde de bunların tekrarlanması potansiyelinin göstergesidir. Özellikle deprem aktivitesinin yüksek olduğu yerlerde bir gösterge ortaya çıkar. Çünkü küçük depremler gerilimin arttığının göstergesidir ve günün birinde küçük depremlerin meydana getirmiş olduğu ya da küçük depremler ile ortaya çıkmış olan gerilim etkinliğinin göstergesi olabileceğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Kaynak: Yayla Haber

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2023, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tufan
Tufan - 1 yıl Önce

Televizyonda olmuyor da hususi buraya mı giriyor sizin çocuklar? Çok enteresan gerçekten

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Şu ortamda çocuklarımızın psikolojisi için çok yersiz bir haber kaldırın kardeşim bu haberleri yerel yönetimlere valiliklere bildirin siyasileri uyarın

Entel Köylü
Entel Köylü @Ahmet - 1 yıl Önce

Yahu bu cehaletle nasıl mücadele edebilirsin gazeteci arkadaşım. Jeoloji profesörleri neden araştırma yapıyorsunuz deprem olacak diye. Baka damalrın çocukları haber okuyormuş (!) prikolojşileri bozuluyormuş. İstanbul'!da deprem oalcak diye hatırlatan uzmanlar neden hatırlatıyorsunuz? Bırakın tepelerine gçösün. Bilim nedir ki. arakaşların çocuklarının psikolojisi çok önemli

Müteahhit misin?
Müteahhit misin? @Ahmet - 1 yıl Önce

Tüm iller kendine pay çıkarıyor. Acele etmemiz gerekiyor diyor. Sen çıkmış tek haber yapan adama kaldır diyorsun. Bugün bu haberi kaldır dersen yarın üzerindeki enkazı kaldıramazlar insanların. Tedbir alınması lazım. Basın haber ile üzerine düşeni yapar burada da olduğu gibi. Yönetime niye haber versin! Basının görevini iyi bilin derim. Güzel saçmalamışsınız duyar kasmak adına!!!

Jeol.Müh. Behzat Gönül
Jeol.Müh. Behzat Gönül - 1 yıl Önce

Jeoloji Mühendisi olarak depremlerin önceden tespiti konusunda yaptığım başarılı çalışmalarım tv ve basında yer almaktadır.Başta, 17/08/1999 yılı Ml:7.4' lük Kocaeli depremi ve halen depremleri önceden tespit yapabilmeyi sürdürmekteyim. Çankırı bölgesinde araştırma yaparak, Ml:6.0-7.0 civarı depremleri haftalar ve günler öncesi kesin tespit yapabilirim. Jeol.Müh. Behzat Gönül / Kocaeli.

Jeol.Müh. Behzat G.
Jeol.Müh. Behzat G. @Jeol.Müh. Behzat Gönül - 1 yıl Önce

Bu araştırmaların maliyeti var. Arazı aracı, yardımcı personel. Bunları kim karşılayacak?

Çankırılı
Çankırılı @Jeol.Müh. Behzat Gönül - 1 yıl Önce

Buyrun yapın o zaman.

SIRADAKİ HABER