Kırıkkale’de düzenlenen “Valilik Kupası Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’nda Demirbilek lakaplı sporcumuz Şaban Mazak rüzgarı esti. Kilolarca ağırlıktaki halteri oyuncak gibi kaldıran Şaban Mazak Kırıkkale valisi Ali kolat’tı kendisine hayran bıraktı.


Kırıkkale Valisi Ali Kolat, 17 Ağustos Spor Salonu’nda düzenlenen şampiyonanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, kentte 48 bedensel, 26 görme ve 93 işitme engelli sporcunun bulunduğunu belirterek, bunlardan 57′sinin faal olduğunu söyledi. Hayatın içerisinde yer almanın, “biz de varız” demenin büyük bir başarı ve cesaret olduğunu ifade eden Kolat, “Bugün buraya gelen ve şampiyonaya katılan sporcularımızı, teknik heyetleri kutluyorum. Çankırı, Kırşehir, Kayseri ve Kırıkkale’den 33 sporcunun burada bulunması bizleri mutlu etti. Hepimiz bir gün engelli olabiliriz. İnsanın kaderinde varsa bundan kaçınmak mümkün değil ancak ‘engelliyim’ deyip bir kenara çekilmek, hiç de hoş değil. Herkesin kendi branşında yapabileceği sporlar var” diye konuştu.


Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde ayakkabı tamirciliği yaparak geçimini sağlayan bedensel engelli Şaban Mazak (38) ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 10 yıl önce bilek güreşi ve haltere başladığını söyledi. Sporla uğraşmadan önce evden işe, işten eve gidip geldiğini, hiçbir sosyal yaşantısının bulunmadığını dile getiren Mazak, “Spor, engelliler için bulunmaz bir nimet. İnsan kendini eve hapsetmiyor, yaşantısı değişiyor. Benim iki bacağım olmamasına rağmen spor yapmaktan asla vazgeçmedim” dedi.
Editör: Haber Merkezi