Köşe yazarımız Kadir Çimen, Türkiye’de Demiryolu tarihini üçleme yazı dizisi şeklinde Çankırı Postası okurları için yazdı.  

İçinden tren geçen Çankırı’nın kaderine etki eden, Irmak-Filyos hattının gururlu ve trajik öyküsü! Yazarın çocukluk yıllarında yaşadığı tren yolculuğu anıları, sizleri 19. Yüzyılın başlarına kadar alıp götürecek. Çimen’in araştırmaları kaleme aldığı, “Osmanlı’da Demiryolu” ve küçükken onlarca kez seyahat ettiği, Irmak-Filyos hattı üzerinden “Cumhuriyet Döneminde Demiryolu” yazı dizisi...       

Demiryolları tarihini ve Çankırı’dan geçen hattı araştırdıkça, galat-ı meşhur haline gelmiş pek çok olay. 19. yüzyılın en etkili icadı lokomotifin, devletlerin kaderine etkisi ne oldu? Osmanlı Devleti bundan nasıl etkilendi. Cihan Harbi, Bağdat demiryolu yüzünden mi çıktı? Hicaz Demiryolunun amacı ne nedir? Cumhuriyet’in ilk 10 yılında, marşta söylendiği gibi Anadolu demir ağlarla örülmüş müydü? 10. Yıl marşının ilham kaynağı Irmak-Filyos hattımı olmuştur. Çankırı’nın ilçeleri ve köylerinden demiryolunu hangi stratejik akıl geçirtmişti.

Hepsi bu üçlemede!..

Yazı dizisinin ilk bölümünü okumak için linke tıkla

Kara Elmasla Yolculuk

Editör: Haber Merkezi