Kış aylarında geçit vermeyen Ilgaz dağı, dağın altına açılacak tünellerle geçiliyor.

Ankara’yı Karadeniz’e yakınlaştıracak olan ve 5,5 km. uzunluğundaki Ilgaz Dağı tünelinin temel atma törenine Bakan Yıldırım’ın yanı sıra Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Milletvekilleri İdris Şahin ve Hüseyin Filiz, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ile Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Kastamonu Milletvekilleri Mustafa Gülen Gülşen ile Hakkı Köylü de katıldı.

Ilgaz Dağı’nın Çankırı bölümündeki Yıldıztepe girişinde gerçekleşen temel atma töreninde ilk olarak Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü konuştu. İki il arasındaki Ilgaz Dağını sahiplenme tartışmalarına değinen Köylü, Ilgaz tamamıyla Kastamonu’nundur, tamamıyla Çankırı’nındır. Çankırı ile Kastamonu kardeş şehirdir. Komşuda ne varsa beraber kullanırız” dedi.

Çankırı Milletvekili İdris Şahin ise konuşmasında yıllardır hasreti çekilen karayolu tüneli ile Kastamonu ve Çankırı’nın daha da yakınlaşacağına vurgu yaparak “Bölge olarak Ankara’ya daha da yakınlaşacağız. Dünyanın bile birbiri ile bütünleştiği bir ortamda Candaroğlu Beyliği evlatlarının kenetlenmemesi düşünülemez” diye konuştu.

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ise Kastamonu’nun en önemli iki sorunu bulunduğunu belirterek “Bunlar Ilgaz Dağı tüneli ve Havaalanı idi. Bu sorunların çözümünde sayın bakanımızın büyük katkısı olmuştur” diye konuştu.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise yaptığı konuşmada “Temelini atacağımız tünel bölge insanının bir rüyasıdır. Ve bu rüyanın gerçekleşmesi ile İnebolu Limanı daha işlevsel hale gelecektir. Ayrıca Ilgaz Dağı yoğun araç trafiğinin getirdiği ses ve çevre kirliliğinden de arınarak ülkemizin önemli turizm bölgelerinden biri haline gelecek” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise iki bölge milletvekilinin Ilgaz Dağı atışmasına vurgu yaparak başladığı konuşmasında “Bu proje ile Ilgaz Dağı’nın Kastamonu ve Çankırı’nın arasına girmesine engel oluyoruz. Ilgaz artık bolluk, bereket ve hareket getirecek. Tünel tamamlandığında Kastamonulular daha rahat ve hızlı seyahat edecek. Çankırılılar da hem Esenboğa, hem de Kastamonu havaalanını daha rahat kullanabilecek. Ilgaz Dağı’nı aşmak için kaybedilen zaman ve yakıtın yıllık değeri 40 milyon lira olup, bu proje kendisini 7 yılda amorti edecek” dedi.

Başı eğilmeyen Ilgaz Dağı’nı delerek geçeceklerini belirten Bakan Yıldırım “Yolları bölüyoruz hayatları birleştiriyoruz. Trilyonlara da mal olsa bir vatandaşımızın hayatını kurtaracaksa para teferruattır. 10 yıl önce bu ülkede 15 km. tünel yapıyoruz desek millet gülerdi. Bütün bunlar hayalden gerçeğe döndü. Bu ülkeye hayallerle vaatlerle idare etmeye çalışanlar hayallerle bir yere varılamayacağını anlamışlardır. Bugün 74 ilimiz bölünmüş yollarda birbirine bağlı hale geldi” diyerek sözlerini tamamladı.

3018 metreküp tünel kazısının yanı sıra 81 bin metreküp püskürtme beton 4 bin ton hasır çelik malzemenin kullanılacağı Ilgaz Dağı tüneli sıcak asfaltla birlikte 275 milyon liraya mal olacak.

Bakan Yıldırım müteahhit firma yöneticileri ile 4 Kasım 2014 tarihinde tamamlanması planlanan Ilgaz Dağı tünel inşaatının süresi ile ilgili yaptığı pazarlık sonucu bu süreyi Mayıs 2014 tarihine çekti.

Editör: Haber Merkezi