İnce Geliş Tuz Yolu'nun Devrez etabında günü birlik yürüyüş yapan Ankaralı gezginler, Tarihi Sumucak Demiryolu köprüsünde Türk bayrağı açarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94'ncü yıl dönümünü coşku ile kutladılar.


Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıldönümüne denk gelen 29 Ekim günü Devrez etabında yürüyen gezginler, üzerlerinde Bayrak ve Atatürk temalı tişörtler, ellerinde Türk bayrağı taşıyarak Cumhuriyetimizin yıldönümünü  kutladılar.  

Doğa severler, 12 kilometrelik etabın sonunda  Sumucak demiryolu köprüsüne ulaştılar.  Kafile, bir mühendislik harikası olan ve  Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında savaştan çıkmış bir milletin adeta tırnaklarını kazıyarak inşa ettiği nadide taş işçiliğinin başında gelen Sumucak köprüsünde Türk Bayrağı açarak böylesine önemli günde anlamlı bir mesaj verdiler.  

 


Tarihi Sumucak Demiryolu Köprüsü, Zonguldak- Irmak Kara Elmas demiryolu hattının inşası sırasında 1930'lu yılların başında yapımına başlanarak  1935 yılında hizmete girmişti. Tarihi köprü, Anadolu'da demiryolu hamlesinin önemli yapıtaşı ve Cumhuriyetimizin tamamlanan ilk köprü eserleri arasında yer alıyor.  

Öte yandan 
İnce Geliş Tuz Yolu'nun Devrez etabı, son aylarda sonbaharın renk cümbüşünü görmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin  büyük rağbet gösterdiği parkurların başında geliyor. 

Editör: Haber Merkezi