Güney Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Savunma Ataşeliği tarafından 65 yıl önce Kore’de savaşan Çankırılı Gazilere, Türk askerini temsil eden “Heykelcikler ve Savaşa Katılma Belgesi” verildi.

 

Kore mücadelesi için 65 yıl önce Anadolu’dan çıkarak bilmedikleri bir coğrafyada Korelilerin yanında canlarını verme pahasına savaşan Çankırılı Kore Gazileri için tören düzenlendi.

 

Çankırı Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen törene eşi ile birlikte katılan Güney Kore Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han, Çankırılı 4 Kore Gazisine Türk askerinin demir yumruklu ve güçlü yürekli olduğunun göstergesi olarak heykel ve Savaşa Katılma Belgesi takdim etti. Görevde olduğu 3 yıllık süre içerisinde Türkiye’nin yarısını dolaşarak Kore Gazileri ile buluştuklarını belirten Savunma Ataşesi Kurmay Albay Han, hediye ettikleri heykelleri gazilerin çocuklarına ve torunlarına bırakacakları kıymetli bir miras olarak gördüklerinin altını çizdi. Kore’de şehit düşen ve gazi olan Türk Askerleri için minnetlerini sunan Han, sözlerini “Siz bizim kahramanlarımızsınız. Yaşasın Türkiye, Yaşasın Kore!” diyerek bitirdi.

 

 

Saygı duruşunun ardından iki ülkenin milli marşlarının da söylendiği programda Kore Gazisi olup madalyası olmayan Hüseyin Medeni’ye de “Kore Devlet Madalyası” takıldı. Türkiye’nin insan gücü olarak Kore’ye büyük destek verdiğini belirten Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Piyade Kıdemli Albay M. Şükrü Tandoğan, Kore’nin bu kahramanlar sayesinde bağımsızlığını elde ederek güçlü bir ülke haline geldiğini söyledi. Kore’nin bu vefayı unutmadığını ifade eden Tandoğan, Kore Gazilerinin torunlarını okutarak veya eğitim bursu hediye ederek kahramanlarına sahip çıktıklarını belirtti. Törende; Çankırılı Kore Gazisinin torununa da  eğitim bursu hediye edildi.

 

Tören; Çankırılı en yaşlı Kore Gazisi’nin Kore adına yazdığı şiiri okuması ile son buldu. 

Editör: Haber Merkezi