banner198

Çankırı Resim Çalıştayı Sergisi Sanatseverlerle buluştu!

Türk Dünyası Çankırı Resim Çalıştayı Sergisi Sanatseverlerle buluştu.

Çankırı Resim Çalıştayı Sergisi Sanatseverlerle buluştu!
banner145

Çalıştay Sergisi Kapılarını Sanatseverlere Açtı

Çankırı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın Çankırı Belediyesi desteği ile düzenlediği "Türk Dünyası Çankırı Resim Çalıştayı Sergisi” törenle açıldı. Tarihi Çamaşırhane Müzesi’nde gerçekleştirilen sergide beş ülkeden on iki ressamın Çankırı izlenimlerinden oluşan tabloları yer aldı.

Şövaleler açıldı, kokteyl masaları süslendi ve Çankırı Belediyesi Tarihi Çamaşırhane Müzesi, Çankırı’nın renkleri ile bezenmiş tuvallerden oluşan Çankırı Resim Çalıştayı Sergisi’ne ev sahipliği yaptı. Türkiye, Bulgaristan, Azerbaycan, Kazakistan ve İran'dan 12 ressam Çankırı'daki 5 bin yıllık Tuz Mağarası, Çivitçioğlu Medresesi, Tarihi Çamaşırhane Müzesi, Taş Mescit, Çankırı Kalesi, Kadınçayırı, Kurşunlu, Orta ilçeleri, Devrez Çayı, kaya mezarları, peri bacaları gibi mekânları ziyaret ederek gözlemlerini tuvallere aktarmışlardı. Taş Mescit’ten Çankırı evlerine, peri bacaları oluşumundan Çankırı insanına kadar farklı gözlemlerden oluşan 25 eser, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergi açılışında kısa bir konuşma yapan Çalıştay Koordinatörü ve ressamlarından Hülya Sezgin, 29 Eylül’de başlayan çalıştay kapsamında ressamların Çankırı’yı gezerek edindikleri izlenimleri kendi teknik ve üslupları ile resmettiklerini söyledi. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ise Çankırı tanıtımına eserleri ile katkı sağlayan ressamlara, çalıştayı düzenleyen Çankırı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı yöneticilerine ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Esen, Tarihi Çamaşırhane Müzesi’nin önemli bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapmasından da onur duyduklarını belirtti.  Resimlerin, düzenlenecek müzayedede satılarak elde edilen gelir ile Çankırılı öğrencilere burs imkânı sağlanacağı da bildirildi.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER