banner198

Çankırı Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı

Çankırı Müzesi uzun bir aradan sonra kapılarını ziyaretçilerine açarak kültür ve sanat meraklılarına 'merhaba' dedi.

Çankırı Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı
banner145
Çankırı Müzesi uzun bir aradan sonra kapılarını ziyaretçilerine açarak kültür ve sanat meraklılarına 'merhaba' dedi.

 

Çankırı Müzesi, Osmanlı döneminden kalma 112 yıllık tarihi binada ziyaretçi kabulüne başladı. 2014 yılında müzeye çevrilmek üzere restorasyonuna başlanan eski Hükümet Konağı binasındaki çalışmalar tamamlandı. Yenilenen yüzü ile resmi açılış için gün sayan Çankırı Müzesi, gelen yoğun talepler üzerine Çankırı Valisi Mesut Köse’nin talimatıyla ziyaretçi kabulüne başladı.

Çankırı Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen vatandaşlar Pazartesi günleri hariç diğer günlerde 09.00 ile 17.00 saatleri arasında müzeyi gezebilecek. Çankırı Müzesi Müdürü Ali Atmaca, bütün Çankırılıları ziyaret saatlerinde müzeye beklediklerini söyledi.
Müzenin ziyaretçi kabulüne başlamasının ardından Çankırı’daki birçok okulun, öğrencilerine müzeyi gezdirerek öğrencilerin Çankırı’nın tarihi hakkında bilgi edinmelerini sağladığını aktaran Atmaca, Müze’ye ayrıca vatandaşların ve tur için Çankırı’ya gelen grupların da büyük ilgisi olduğunu ifade etti.

80 yıl süreyle Hükümet Konağı, 27 yıl da Adliye Sarayı olarak hizmet veren tarihi bina bundan böyle Çankırı Müzesi olarak hizmet verecek. Osmanlı dönemi mimarisni yansıtan tarihi binanın inşaatı 1903 yılında başlamış 1905 yılında tamamlanmıştı. Binanın müzeye çevrilmesi için ise 2014 yılında çalışma başlatılmıştı.

 

Öte yandan daha önce Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasının 2. katında olması nedeni ile Türkiye'de 2. katta bulunan tek müze olduğu iddiaları ile eleştirilerin odağı haline gelen Çankırı Müzesi, bu garabetten de kurtulmuş oldu.Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 01:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304