Çankırı’da 12 yıllı aşkın süredir faaliyet gösteren Genç Oluşum Derneği (GEODER) üyeleri, mahalle bakkalına yüklü miktarda borcu olan kişilerin borçlarını ödedi.

Osmanlı döneminde günümüze uzanan yardımlaşma kültürü “Zimem Defteri” geleneği Çankırı’da hayat buldu. Genç Oluşum Derneği gönüllü yardım ekibi tarafından mahalle aralarında yer alan bakalar ziyaret edilerek borcunu ödeyemeyen, işini kaybettiği için zor durumda olan insanların borçlarına kalem çekildi.

Genç Oluşum Derneği, kuruluşundan bu yana gelenek haline getirdiği ramazan dayanışmasını bu sene de gerçekleştiriyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizin de Covid-19 salgınıyla mücadele ettiği bu günlerde tabii ki yardımlaşmanın önemi bir kat daha artıyor.

Zor günlerde taşın altına elini koyduklarını açıklayan Genç Oluşum Derneği, “Haydi, Sen de Bu İyilik Akımına Katıl” sloganıyla geniş bir yardımlaşma ve dayanışma kampanyası başlattıklarını duyurdu.  Bu dayanışma kampanyamızı sosyal medya hesaplarımızdan da ilan ettiklerini açıklayan grup üyeleri, projelerini 3 etap şeklinde gerçekleştirmeye karar verdilerini ifade ettiler.

Yapılan programa göre etaplar şu şekilde:

1. Etap: Muhtarlarla işbirliği içinde belirlenen evlere erzak kolisi ulaştırılması.

 2. Etap: Vatandaşların mahalle bakkallarına olan veresiye borçlarının kapatılması.

3. Etap: Ramazan Bayramı’nda 12 yaş altındaki çocuklara bayramlık elbise alınarak hediye edilmesi.  

Dernekten yapılan duyuru şöyle:

Çankırılı hemşerilerimizin desteğinden emin olarak başlattığımız bu dayanışma kampanyası, start verdiğimiz andan itibaren, çok büyük ilgi gördü. Hem Çankırı içinden hem de şehir dışından birçok yardımsever, bu iyilik akımına müdahil oldu. Toplanan yardımlar, Genç Oluşum Derneği gönüllü yardım ekibi tarafından, salgın önlemleri de alınarak her gün koordineli bir şekilde yerlerine ulaştırılmaktadır. Toplum olabilmenin temel şartını, birbirini sevme ve karşılıklı aynı duyguları hissetme olarak görüyoruz. Birbirini seven insanların iyilik yapabileceğini düşünüyoruz. Çankırı halkı her fırsatta bize ne kadar sevgi dolu olduğunu gösteriyor. Bu vesileyle yardımsever ve kadirşinas tüm Çankırılılara, tüm dostlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

petshop
Editör: Haber Merkezi