banner198

28 Yıl Sonra Çankırı Gül’le Güldü

Cumhurbaşkanı Gül Çankırı da Coşkuyla Karşılandı

28 Yıl Sonra Çankırı Gül’le Güldü
banner145

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 28 yıl sonra Çankırı’ya giden ilk cumhurbaşkanı olarak Valilik önünde ve Belediye Meydanında coşkuyla karşılandı.

Valilik önünde ellerinde Türk Bayrakları ve üzerinde “Halkın Cumhurbaşkanı Hoşgeldiniz” “Gönlümüzde Güller Açtı”, “Cumhurun gerçek temsilcisi hoş geldin” yazılı dövizlerle karşılandı. Vali Vahdettin Özcan, Çankırı Milletvekilleri İdris Şahin ve  Hüseyin Filiz ile Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ve protokol tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, yağmur altında kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

Karşılamada Kore ve Kıbrıs Gazileri ile Şehit Aileleri de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Gül hem gazilere hem de şehit ailelerine yakın ilgi gösterdi.

Valilik Makamına geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama’nın yeniden seçilmesini değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “Başkan Obama’nın tekrar seçimleri kazanması büyük bir olaydır. Kendisini tebrik ediyorum. Özellikle Amerika’nın Ekonomik şartları dikkate aldığımızda böyle bir ortam içerisinde böyle bir seçimi kazanması gerçekten büyük bir başarıdır. Çok etkin lobiler başkan Obama’nın seçilmemesi için çok uğraştılar biliyorsunuz. Orda tabana yayılan büyük bir destekle yeniden başkan oldu. Türkiye ile Amerika’nın ilişkileri çok önemlidir. Türk dış politikasında Amerika’nın önemli bir yeri vardır. Başkan Obama’nın yönetimindeki Amerika ile en iyi dönemlerimizden birini yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Hem başkan obama ile yakın dostluklarımız hem de yönetimle yakın işbirliği bugün Türk Amerikan ilişkilerini çok daha değerli hale getirmiştir. Başkan Obama da bunun farkındadır, bizlerde farkındayız. İnanıyorum ki ikinci dönemde kurduğumuz ilişkiler çok daha sağlam bir şekilde geleceğe taşınacaktır. Hem ikili ilişkilerde hem de uluslar arası konulardaki bazı istişari ihtiyaç duyulan konularda Obama’nın tekrar kazanmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın en güçlü askeri gücüne sahip bir ülkede başkanın uluslar arası anlaşmazlıklardan diplomasiye diyaloğa ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Askeri kullanmanın son çare olarak düşünen bir başkan bu anlamda da dünya barışı için bu dönemin iyi gelişmelere fırsat verebileceğini düşünüyorum” dedi.

28 yıl sonra Cumhurbaşkanını gören Çankırılılar şehirde binaları Türk Bayrakları ile donattı.


 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER