banner198

81 İlde 81 Orman

Türkiye İş Bankası 81 İlde 81 Orman projesi 2011 yılında da devam edecek.

81 İlde 81 Orman
banner145

Ülkenin en büyük kurumsal ağaçlandırma çalışmalarından biri olan Türkiye İş Bankası “81 İlde 81 Orman” projesi 2011 yılında da devam edecek.

Türkiye İş Bankası’nın, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında başlattığı ülkenin en büyük kurumsal ağaçlandırma çalışmalarından biri olan “81 İlde 81 Orman” projesi 2011 yılında on altı yeni ormanla devam edecek. İş Bankası’nın, yaşanabilir bir çevre yaratmak, ekonomik sürdürülebilirliği sağlamak, doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmak, ormansızlaşma ile bağlantılı çevre sorunlarına dikkat çekmek ve başta çocuklar olmak üzere halkın çevreye ilişkin konularda bilinçlenmesini desteklemek amaçlarıyla başlattığı proje kapsamında 2011 yılında 16 ilde daha fidan dikimi gerçekleştirilecek.

İş Bankası’nın, 2008 yılı sonunda ilk olarak Gebze’deki dikim töreni ile başlattığı “81 İlde 81 Orman” projesinde 2010 yılı sonu itibariyle 49 ormana ulaşıldı. Projenin üçüncü yılı olan 2010 yılı sonunda ağaçlandırılan yaklaşık 900 hektar alana 1 milyon 100 bini aşkın fidan dikildi. 2011 yılında fidan dikimi yapılacak iller arasında Ağrı, Aksaray, Bartın, Bingöl, Çankırı, Elazığ, Hakkari, Karabük, Kırıkkale, Kırklareli, Konya, Malatya, Muş, Niğde, Tokat ve Van yer alıyor. 2011 yılı sonu itibariyle ise toplamda 65 ilde orman dikimi gerçekleştirilmiş olacak.

Her ilde dikim törenleri düzenleniyor

İş Bankası bölgenin toprak ve iklim yapısına uygun fidanlarla oluşturulan ormanların kurulduğu illerde, geniş katılımlı dikim törenleri düzenliyor. İllerin yerel yönetimleri, Banka çalışan ve müşterileri, TEMA yetkileri, TEMA gönüllüleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler tam anlamıyla bir şenliğe dönüşüyor.

İş Bankası şehir dışında oluşturulan ormanlarla ilgili olarak farkındalık yaratmak ve bilinç oluşturmak amacıyla dikim gerçekleştirilen illerin şehir merkezlerinde de projenin sembolü olarak birer ağaç dikiyor. Dikilen fidan türleri arasında ardıç, badem, ceviz, elder çamı, fıstık çamı, huş, karaçam, kestane, kızılçam, mahlep, meşe, sarıçam, sedir, servi, yalancı akasya bulunuyor.

Dikilen fidanların 5 yıl süreyle bakımları yapılıyor

2008 yılı sonu itibarıyla İş Bankası’nın yılbaşı armağanları için ayrılan fonun bir sosyal sorumluluk projesine aktarılmasına karar verilmesinin ardından TEMA Vakfı ve Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü (AGM) işbirliği ile hayata geçirilen proje kapsamında beş yılda yaklaşık 1.500 hektarlık alana iki milyonu aşkın fidan dikilecek. İş Bankası, birçok ağaçlandırma projesinden farklı olarak “81 İlde 81 Orman” projesinde diktiği ağaçların 5 yıl boyunca bakımlarını da üstlenerek orman alanlarında yüksek yüzdeli gerçekleşme oranları yakalamayı ve kalıcı orman alanları oluşturmayı hedefliyor.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER