banner198

Ankara Başsavcılığı'ndan Bylock açıklaması: 11.480 kişi iradesi dışında yönlendirildi

Ankara Başsavcılığı'ndan Bylock açıklaması: 11.480 kişi iradesi dışında yönlendirildi

Ankara Başsavcılığı'ndan Bylock açıklaması: 11.480 kişi iradesi dışında yönlendirildi
banner145
 Ankara Başsavcılığı'ndan 'Bylock' açıklaması: "11.480 kişi iradesi dışında yönlendirildi"

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan ' Bylock' açıklamasında "11.480 kişinin iradeleri dışında Bylock IP'lerine yönlendirildikleri belirtildi.  Açıklamada söz konusu kullanıcıların, FETÖ ile mücadeleyi sulandırmak amacıyla örgüt mensubu yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulamalarla bilinçli olarak bylock.net alan adına yönlendirildikleri yönünde bulgular elde edildiği ifade edildi.

 

MAĞDURLARIN TESPİTİ İÇİN ÇALIŞMA SÜRÜYOR

 

Habertürk Ankara'dan Fevzi Çakır'ın haberine göre, açıklamada, karartmayı yapan şüpheliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen bir soruşturma olduğu da kaydedildi. Mağdurların tespiti için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

 

Açıklama şu şekilde:

 

"ByLock örgüt içi gizli haberleşme amacıyla geliştirilmiş ve bu özelliğiyle yürütülen soruşturmalarda örgüt üyeliğinin ispatında başvurulan önemli bir delildir. Uygulamanın bu özelliği ile delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiş, kişilerin bu ağa dahil olduğunu kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde örgüt üyeliğinin dayanağı olacağı ortaya konulmuştur"

 

"FETÖ İLE MÜCADELEYİ SULANDURMAK AMACIYLA YÖNLENDİRİLMİŞ"

 

"11 bin 480 GSM numarasının kullanıcılarının iradeleri dışında ByLock IP'lerine yönlendirilmiş oldukları tespit edilmiştir. Bu kullanıcıların gerçek ByLock kullanıcılarının tespitini güçleştirmek ve FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadeleyi sulandırmak amacıyla örgüt mensubu yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulamalarla bilinçli olarak bylock.net alan adına yönlendirilmiş oldukları yönünde bulgular elde edilmiştir. "

 

"DİĞER DELİLLERE GÖRE SORUŞTURMA MAKAMLARINCA DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİR"

 

"Bağlantı tespitleri teknik yönendirmeye dayandığı belirlenen 11.480 GSM numarası ile ilgili tespitler İl Cumhuriyet Başsavcılıkları'na ve Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcılıkları'na iletişmiş, soruşturma sonucunda ulaşılan bulgular ve düzenlenen raporlar gereğinin takdiri için ilgili mercilerle paylaşılmıştır. Bu gelişmeler ışığında, Bylock sunucularına bilgi ve iradeleri dışında yönlendirildiği tespit edilen GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının soruşturma dosyalarında yer alan diğer delillere göre soruşturma makamlarınca değerlendirilmesi gerekir. "

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2017, 00:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304