banner198

Ben çakma Çankırılı değilim...

Vali Uzun göreve geldiği ilk günden bu yana geçen süre içerisinde ilk kez böylesi bir havaya büründü ve İl Genel Meclisi Toplantı salonunda adeta soğuk hava rüzgarları estirdi!

Ben çakma Çankırılı değilim...
banner145

Vali Uzun göreve geldiği ilk günden bu yana geçen süre içerisinde ilk kez böylesi bir havaya büründü ve İl Genel Meclisi Toplantı salonunda adeta soğuk hava rüzgarları estirdi!

Peki, Çankırı Valisi Şemsettin Uzun’u böylesine öfkelendiren olay neydi?

Vali Uzun Çankırı Yerel Yönetimler Çevre Hizmetleri Birliği tarafından İl Özel İdare Bütçesinden alınan 879 bin tl'nin peşinde olduğunu ve bu paranın tahsili için ne gerekiyorsa yapacağını belirtti.

Bugün ilk kez katıldığı İl Genel Meclisi toplantısında bir konuşma yapan Vali Uzun, özetle şunları söyledi:

“Yapılan yasal düzenlemelerle daha önceden valilerin başkanlık yaptığı İl Genel Meclislerine aranızdan seçtiğiniz bir arkadaşınız başkanlık yapıyor. Bu yasa değişikliği iyi mi oldu kötü mü oldu tartışılır. Özellikle Van ve Siirt’te bazı rahatsızlıklar yaşandı ve hala da yaşanmakta.  Benim burada sizden bir talebim var. Encümende sizin de arkadaşlarınız var. Bütçeyi biraz esnekleştirmenizi talep edeceğim. Buranın daha rahat hareket etmesi gerekiyor. Ki hizmetlerde aksama olmasın.

Çankırı’da göreve başladığım ilk günden bu yana Çankırı’da başta insan kaynağı olmak üzere makina parkı ve alt yapı çok sağlıklı. Ben bu coğrafyada ilk kez görev yapıyorum. Diğer bölgelere göre Çankırı’nın eğitim altyapısı çok sağlam ve geniş olmasıyla birlikte öğretmen açığı da bulunmamasına karşın nedense eğitimin kalitesi Çankırı’ya hiç yakışmıyor!

Çankırı, ülke sıralamasında 54, 55 ve 56’ıncı sıralarda. Özellikle bu durumun iyileştirilmesi için ne gerekiyorsa yapmamız gerek. İşimiz eğitime önem vermektir. Başka da çaremiz yoktur. Bu konunun yakından takipçisi olacağım.

 Hastanenin durumu içler acısı…

Geçenlerde hastaneyi ziyaret ettim. Şahsen üzüldüm.  Hastanemiz dökülüyor. Çankırı ve Çankırılı bunun daha iyisini hak ediyor. Geldiğim Isparta’da sağlık hizmeti açısından ülke genelinde bugün için bir numara. Sizler Çanakkale’de bu yurdun savunması için şehitler vermişsiniz, İstiklal Yolu Milli Mücadelenin önemli ikmal merkezi olmuş. Keza Güneydoğu’da PKK’ya karşı yüzlerce şehit verilmiş.  Bütün bunları gerçekleştiren Çankırı’ya bugünkü durum mu reva görülüyor? Ankara dibimizde. Bunu avantaja döndürmek de bizim elimizde.

 Buradaki vatandaş ne yapacak?

Alışveriş için Ankara’ya… Sağlık için Ankara’ya… Buradaki ticaret erbabı ne yapacak? Burada size söylüyorum! Daire amirleri olarak, sizler İl Genel Meclisi olarak beni sırtınıza almalısınız! Önümüzde engel tanımadan bu sorunları ortadan kaldırmalıyız. Çankırı’yı bulunduğu noktadan alarak çok iyi yerlere taşımak zorundayız. Bunun için hiçbir engel yok. Bahane de yok! Bu ilin kalkınması, kalkındırılması lazım. Çankırı, Kastamonu ve Sinop… Buralarda insanlar bir lokma ekmek ve bir hırka ile yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu memleket o kadar sahipsiz mi. Ben Çankırı Valisi olarak Çankırı’yı açmak gerektiğine inanıyorum. Teşvikler var, her yöne giden yollar var ancak Çankırı burada sahipsiz bir şekilde kaderini yaşıyor.

 

Tarım ve hayvancılık nerede?

Tarım Bakanlığının birçok konuda teşviği ve yardımları var. Bunlardan yeterince istifade edildiği kanaatinde değilim. Bazı yardımlar yapılmış olabilir ancak mevcut duruma bakılınca çok daha iyi şeylerin yapılmış ve yapılıyor olması gerekir. Isparta’da 150 bin dönüm arazi damlama yöntemiyle sulanıyor. Çankırı’da böyle bir yöntem var mı? Hem kullanılabilir suyun üçte biri harcanıyor hem de gerek toprak gerekse gübre boş yere telef olmuyor! Mevcut vahşi sulamanın bir an önce önüne geçilmeli. Fazla su tuzlaşmaya neden oluyor. Artık kanalet sistemi bitti. Çankırı’nın içinden dere midir, çay mıdır bir şey geçiyor! Ne olduğu belirsiz.

Mesela Çankırı’nın bir meyve deposu var mı?  Isparta’da 350 bin tonluk bir depo mevcut. Bu işleri STK’lar ya da kooperatifler gerçekleştirecek. Yarısı biz yarısını onlar karşılayacaklar. Süt için soğutma tankları! Bütün bunları yan yana koyduğumda Çankırı’da mevcut durum çok iyi bir resim vermiyor. Süt üretimini artırmalıyız. Bu da soğutma tankları ile mümkün. Bakanlığın süt üreticisine verdiği teşvikler hiç de göz ardı edilecek boyutta değil. Sözün özü Devletin imkanlarını Çankırı’ya getirmek zorundayız! Başka da çaremiz yok. Beklemek durumunda değiliz. Alışverişimizi burada, hastamızı buradaki doktora götürmeliyiz.

Çöp Birliği paramızı vermeli!

Çankırı Valiliğinin Çöp Birliğine ortaklığı söz konusu. Kararı sizler almışsınız. İl Özel İdare bütçesinin yüzde 7’si bu birliğe tahsis edilmiş. Hem de bize sorulmadan! Çöple bizim ne alakamız var! Çöpü Belediye topluyor. 879 bin TL’miz Çöp Birliğinde. Valiye danışılmadan direk kaynaktan kesildi bu para. Sizlere yani Encümene de danışılmadı. Valilik o birliğe espri olsun diye girdi. Bizim payımız yüzde 7. Ancak bu gerçek bütçe üzerinden. Bunun dışında kim ne kadar taahhüdünü yerine getirmiş? Bunu merak ediyorum. İki avukat arkadaş görevlendirdim. Konuyu inceleyecekler. Yaşadığımız durum hiç etik değil. Ahlaki de değil. Şu anda kağıt üzerinde benim param varmış gibi görünüyor. Ancak param yok! Kasamda bu para olsa hemen 700 bin Euroya Yıldıztepe’ye telesiyej yaptıracağım.  Çevre Orman Bakanlığı olmak üzere, Turizm Bakanlığı, Gençlik Spor Müdürlüğü neden telesiyeji yaptırmıyorsun derse, ben ne diyeceğim? Bunun bir an önce halledilmesi gerekiyor. Ve yaşanan sorunun ortadan kaldırılması için de ne gerekiyorsa yapacağım.

Tartışmaya Çöp Birliğine üye İl Genel Meclis Üyesi de katılınca…

Vali Uzun kürsüde konuşurken tartışmaya Çöp Birliği yönetiminde olan Merkez İl Genel Meclisi Üyesi İsa Akbaş da katıldı. İsa Akbaş “Sayın valim, biz bu paranın iadesi konusunda karar aldık. Aldığımız karara göre paranın 360 bin tl’sini geri vereceğiz.  Durumda bir yanlışlık yok” demesine karşın Vali Uzun “Ben paramı istiyorum. Benim paramı gönderin! Biz mi verdik bu parayı?” deyince İsa Akbaş “Bu işte bir ard niyet yok sayın valim” dedi. Vali Uzun “Nasıl ard niyet yok. Mevcut durumun adı ne? İki avukat görevlendirdim. Hesapları kontrol ettiriyorum! Benim paramı bizden habersiz alıyorsunuz. Burada iyi niyet yok.” diyerek konuyu tamamladı.

Ben hakiki Çankırılıyım! Çakma Çankırılı değilim…

Vali Uzun “Ilgaz’da kayak merkezi var diyorsunuz! Orada kayak merkezi yok! Oraya gidersen kıspeti ayağına giyer, güreş yaparsın! Benim bildiğim gittiğin yere sahip olmalısın. Ben hakiki Çankırılıyım. Çakma değil! Ben orkestranın maystrosuyum. Sizlerin de maystrosu olacağım. Hangi ilçeye gidersem sizleri de orada görmek istiyorum. Bu bana mutluluk verir. Hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER