banner198

Çankırılı gençler Ilgaz ve Çankırı da bir araya geldi.

Çankırı Gençlik Derneği etkinliklerine bir yenisini daha ekledi.

Çankırılı gençler Ilgaz ve Çankırı da bir araya geldi.
banner145

Türkiye çapında başlattığı proje ile tüm üniversiteli Çankırılı gençleri bir araya getirmeyi planlayan Çankırı Gençlik Derneği etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okuyan Çankırılı gençlerin katılımlarıyla 85 kişilik bir ekiple Ilgaz Dağı ve Çankırı merkeze gezi düzenleyen Çankırı Gençlik Derneği Çankırılı gençleri bir araya getirdi.

Ilgaz’a gelen gençler Ilgaz merkezde 10 dakikalık konaklamanın ardından Ilgaz’daki gençlerinde katılımıyla Ilgaz Dağı’na çıktılar. Ilgaz dağının eşsiz güzelliği arasında çeşitli etkinlikler düzenleyen gençler, teleferiğe binip gönüllerince eğlendiler. Ilgaz Dağı’nda Birlik beraberliğin üst düzeyde olduğu yaklaşık 4,5 saatlik bir programın ardından Çankırı merkeze hareket eden gençler Çankırı Ahi Yâren Meclisi Yâren Evi’ni ziyaret ettiler. Çankırı Ticaret Odası Başkanı Hayrettin Çelikten’in konuğu olarak yâren evine misafir olan gençleri, Ahi Yâren Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu ve Çankırı Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Fehmi Bölükbaşı karşıladı. Gençlerin büyük bir hayranlık duyduğu Yâren evindeki program Çankırı Gençlik Derneği Başkanı Bayram Polat’ın gezi ve çalışmalar hakkında bilgilendirme konuşması yaptı.

Ardından gençleri konuk etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Çankırı Ticaret Odası Başkanı Hayrettin Çelikten “ Çankırı Gençlik Derneği ile Ekim 2009’da gerçekleştirilen Taşmescit Belgeseli Projesi’nde de bir araya gelmiş ve birlikte çalışma yapmıştık. Geçtiğimiz yıl Çankırı’mız adına yurtdışından gençlerle birlikte yaptığınız özverili çalışmayı gördükten sonra bu etkinliğinizde de destek olmaktan geri durmadık. Sizler bugün için Çankırı’nın umudu, yarın ise işadamları, bürokratları, siyasetçileri, idarecileri olacaksınız. Bir arada olmanız, dayanışma içerisinde olmanız gerçekten takdire şayan ve Çankırımız için büyük bir kazanımdır. Bizlere ihtiyacınız olduğu her noktada Çankırı Ticaret Odası olarak yardımcı olmaya hazırız” Dedi.

Son olarak gençlere Yâren Kültürünü anlatan Ahi Yâren Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu “Yâren demek, dostluk, arkadaşlık, kardeşlik, samimiyet demektir. Bir araya gelip Çankırı’nın yolunu tutmanız Yârenliğin açık ifadesidir. Bu kültür mirasımızı Çankırı’da bizler yaşatmaya, tanıtmaya çalışıyoruz, sizler de kültürümüze sahip çıkacak, yaşayacak ve yaşatacaksınız. Geçmiş nesillerden bizlere ulaşan bu emanetin taşıyıcıları olacaksınız. Çankırı Türkülerini bilecek, mahalli oyunlarına hayat vereceksiniz. Bu birlikteliğinizi devam ettirdiğiniz sürece Çankırı’mız daha iyi günler görecektir.” Dedi.

Gençlerin de fikirlerini ifade edip, sorularını sormasının ardından hep birlikte yemeğe geçildi. Yâren takım yemeği ile ilk kez tanışan, Yâren sofrasına ilk kez oturan, sofranın ortasındaki tastan tahta kaşıkla ilk kez yemek yiyen gençler, Yârende yemek adabını Absarılıoğlu’ndan dinlediler.

Çankırı Gençlik Derneği Eğitim Birim Başkanı Nur CAN böylesi samimi bir ortamda ilk kez yemek yediğini ifade ederek, “Şu konuda eminim ki; Çankırı’ya ve Yâren kültürüne olan ilgimiz Yâren evini gördükten, bu havayı teneffüs ettikten sonra daha çok artacak ve birçok genç arkadaşımızın Yâren kültürüne bakış açısı olumlu anlamda değişecektir.” Dedi.

Yemekten sonra Ankara Pursaklar’da bulunan AHİYDER Yâren Ekibi’ne mensup gençler ve Çankırı Gençlik Derneği üyesi yaklaşık 10 genç Yâren elbisesi giyerek yöresel Türküler seslendirip, Yâren oyunları sergilediler.

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER