banner198

Ermeni tasarıları geçerse ABD ile ilişkilerimiz zarar görür

Suat Kınıklıoğlu Atlantada katıldığı konferansta Ermeni tasarıları geçerse Türkiye ile ABD ilişkilerine en az dört beş yıl zarar verir dedi.

Ermeni tasarıları geçerse ABD ile ilişkilerimiz zarar görür
banner145

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı, TBMM Dışişleri Komisyonu sözcüsü ve Çankırı milletvekili Suat Kınıklıoğlu Atlanta'da katıldığı konferansta yaptığı konuşmada "Ermeni tasarılarının geçmesi halinde Türkiye-ABD ilişkilerinin en az 4-5 yıl zarar göreceğini" anlattı

 

İstanbul Center ile Amerikan Kennesaw Üniversitesinin (KSU) ortaklaşa düzenledikleri "Medeniyetler Arası İttifak" başlıklı konferans Atlanta'da başladı. Konferansa açılış gününde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Devlet Bakanı Mehmet Ali Aydın, BM'deki Medeniyetler Arası İttifak Projesi Başkanı ve Portekiz eski Devlet Başkanı Jorge Sampaio ile Senatör Johny Isakson birer mesaj yolladı. Konferansa Türkiye'den AK Parti milletvekilleri Suat Kınıklıoğlu, Cüneyt Yüksel ile değişik ülkelerden onlarca öğretim görevlisi ve KUS Başkanı Daniel S. Papp, İstanbul Center Başkanı Tarık Çelik katılıyor.

 

Eski Ankara Büyükelçisi Parris Obama yönetiminden umutlu.

ABD'nın eski Ankara büyükelçisi Mark Parris, eski Başkan George W. Bush'un, Türk-Amerikan ilişkilerini aldığı noktadan daha geride bıraktığını ve yeni Başkan Barack Obama'nın, bu ilişkilere yeni fırsatlar getirebileceğini söyledi.

 

ABD'nin Atlanta kentinde İstanbul Center adlı kuruluşla Kennesaw Üniversitesinin birlikte düzenlediği konferansta konuşan Parris, Bush yönetiminin geçen yıllarda Türkiye'ye karşı hatalı davrandığına inandığını belirterek, Obama yönetiminin, yeni yollar bularak ilişkileri düzeltme yoluna gideceğine ilişkin umudu bulunduğunu anlattı.

 

Obama'nın öncelikli listesinde şu an Türkiye'nin olmadığını kaydeden Parris, buna karşılık "Türkiye'nin coğrafi konumu Obama yönetiminin ekranına gelecek ve o zaman, daha önce olduğu gibi, Türkiye ile çalışmanın, Türkiye'nin etrafından dolanarak çalışmaktan daha kolay olduğu anlaşılacak" dedi. Parris, Türkiye'nin, bölgesindeki birçok sorunun çözümünde oynayabileceği rolün görüleceğini dile getirdi.

 

1997-2000 yılları arasında ABD'nin Ankara Büyükelçiliğini yürüten Parris, ABD'deki Ermenilerin, amaçlarına ulaşabilmek için bu yıl daha önce görülmedik ölçüde çaba gösterdiğine işaret etti.

 

Ermeni Tasarılarının geçmesi halinde

Türkiye-ABD ilişkileri en az 4-5 yıl zarar görür.

Parris'in ardından konuşan AK Parti Çankırı milletvekili Suat Kınıklıoğlu da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlü mesajını ileterek, etkinliğe verdiği tam desteği deklare etti. Türkiye'nin komşularıyla yeniden entegrasyon siyasetinin Batıya yönelme siyasetine alternatif olmadığını, aksine o istikameti tamamlayıcı nitelikte olduğunu savundu. Suriye-İsrail arasındaki barış görüşmelerine Türkiye'nin arabuluculuk yaptığını aktaran Kınıklıoğlu, Ermeni tasarılarının geçmesi halinde Türkiye-ABD ilişkilerinin en az 4-5 yıl zarar göreceğini anlattı. Kınıklıoğlu, ABD'nin Orta Doğu özel temsilcisi George Mitchell'in ilk bölge gezisinde Türkiye'ye uğrayamayacak olmasını da talihsizlik olarak nitelendirdi.

 

Fotoğraflar: Sezai Kalaycı (Atlanta/Kanada)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304