banner198

Hamzalı Barajı 2009 yatırım programına alındı

Çankırı için önem taşıyan ve uzun yıllardan beri yatırım programına alınması talep edilen “Hamzalı Barajı” 2009 Yılı yatırım Programı’nda yer aldı.

Hamzalı Barajı 2009 yatırım programına alındı
banner145

Hamzalı Barajı 2009 Yılı Yatırım Programı Resmi Gazete’nin 15.01.2009 tarih ve 27111 (mükerrer) sayılı nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Çankırı Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü tarafından yapılan basın duyurusunda şu bilgilere yer verildi.

Bilindiği üzere bölgemizde toprak ve su kaynaklarının en iyi biçimde değerlendirilmesine yönelik “Kızılırmak-Hamzalı Sulaması” hayati önem taşıyan bir projedir. Proje sahası Ankara İli Kalecik İlçesine bağlı Buğra Köyünden başlayıp Kızılırmak Tımarlı Regülâtörüne kadar uzanmaktadır. Halen faaliyette olan Tımarlı Sulama alanında çoğunlukla çeltik ekimi yapılmakta ve yöre halkı Hamzalı Sulama Projesinin de bir an önce inşa edilmesini beklemektedir. Toplam sulama sahası 9596 Ha. olan ve 2009 Yılı Yatırım Programı verilerine göre 188.025.000 TL.lık bir yatırım gerektiren “Kızılırmak-Hamzalı Sulaması"nın yatırım programına alınmış olması hem toprak hem de su kaynaklarımızın en iyi şekilde değerlendirilmesinin önemli bir başlangıcı olarak görülmektedir. Proje tamamlandığında  tarımsal üretim ve verim artışı kaydedilecek; İlimizin, "ülke çeltik üretimindeki payı" yüzde 7-8’lerden yüzde 20’lere ulaşacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304