banner198

Sınırlar açılırsa Güney Kafkasya Türkiyenin arka bahçesi

uat Kınıklıoğlu İstanbulda gerçekleştirilen Güney Kafkasyanın Gelecek Vizyonları konulu konferansta açılış konuşması yaptı.

Sınırlar açılırsa Güney Kafkasya Türkiyenin arka bahçesi
banner145

Suat Kınıklıoğlu İstanbulda gerçekleştirilen Güney Kafkasyanın Gelecek Vizyonları konulu konferansta açılış konuşması yaptı.

 

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Suat Kınıklıoğlu İstanbul’da dün ve bugün gerçekleştirilen “Güney Kafkasya’nın Gelecek Vizyonları” isimli konferansta yaptığı açılış konuşmasında Kafkasya coğrafyasında tarihi bir fırsat yakalandığını söyledi.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erivan’a yaptığı ziyaretten sonra gelişen süreçte hem Türkiye, hem Azerbaycan hem de Ermenistan açısından yıllardır devam eden sorunların çözülmesine yol açabilecek bir sürecin içerisinde olunduğunu vurgulayan Kınıklıoğlu herkesin bu önemli sorumluluğun idrakinde olması gerektiğini ifade etti ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Bugün geldiğimiz noktada Ermenistan diyasporasının Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma çabalarını baltalamaya çalıştığını görüyoruz. Amerikan Kongresine yeni bir Ermeni tasarısı getirme çabalarının olduğunu anlamaktayız. Türkiye’nin proaktif bir yaklaşımla komşuluk siyasetine odaklandığı ve hem Ermenistan’la normalleşme çabalarına odaklandığı hem de Karabağ sorununu çözmeye çalıştığı bir dönemde diyasporanın veya Ermeni lobisinin izinde hareket eden Amerikan Kongre üyeleri ateşle oynadıklarını anlamalılar. Türkiye nasıl Suriye ile barış görüşmelerinde harcadığımız çabayı saygısızca bir kenara iten İsrail’e tepki duyuyorsa Ermenistan ile normalleşme çabalarımıza darbe vurabilecek sorumsuz adımlara da aynı oranda tepki gösterecektir. Kimsenin Kafkasya’da barış ve istikrarın kapısını araladığımız bu dönemde sorumsuzca ve saygısızca hareket etme lüksü yoktur.”

 

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Matt Bryza ve Avrupa Birliği Kafkasya Özel Temsilcisi Peter Semneby’nin de hazır bulunduğu konferansta konuşan Kınıklıoğlu Türkiye’nin komşuluk siyasetinde stratejik derinliğine de değindi ve “Kafkasya coğrafyası da aynı Balkanlar, Karadeniz ve Orta Doğu olduğu gibi bizim için önemli vektörlerden bir tanesi ve bu boyutun Ermeni diyasporasının takındığı tavır nedeniyle heba edilmesini Kafkasya’nın on yıllarca kilitli kalmasına yol açacaktır” dedi.

 

Türkiye’de 1915 Olaylarına ilişkin oldukça hoşgörülü bir ortamın yakalandığına işaret eden Kınıklıoğlu Profesör Dr Şükrü Hanioğlu’nun Daşnaksütyun arşivlerinde araştırma yaptırılmamasına da tepki gösterdi. Kınıklıoğlu “İkide bir bize arşivlerimize ulaşımla ilgili eleştirilerde bulunanlar Sayın Hanioğlu’nun araştırma talebine iki yıldır cevap bile alamamasını nasıl izah edecekler? Bugün ülkemizin kitapevlerinde 1915 Olaylarına ilişkin değişik tezleri savunan kitaplar rahatlıkla bulunmaktadır. Aynı açıklığı ASALA ve Daşnaksütyun’un döneme ilişkin faaliyetleri hususunda göremiyoruz.” dedi.

 

Türkiye ile Ermenistan arasındaki süreçten umutlu olduklarını ve bu sürecin Karabağ problemine ilişkin süreçle paralel olarak yürütüldüğüne işaret eden Kınıklıoğlu, Ermenistan ile diplomatik ilişkinin tesis edilmesi ve sınırların açılması halinde Güney Kafkasya’nın Türkiye’nin doğal arka bahçesi olacağını ve bunun şimdiden bazı ülkeleri tedirgin ettiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner304