banner198

Son Dakika... Esnafa faiz indirimi geliyor...

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan müjdeyi verdi. Bir hafta içinde esnaf ve sanatkarın kullandığı kredi faiz oranları düşürülecek.

Son Dakika... Esnafa faiz indirimi geliyor...
banner145
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, bir hafta, 10 gün içinde esnaf ve sanatkarın Halk Bankası aracılığıyla kullandığı kredilerdeki faiz oranını yüzde 10 veya bu oranın da altına ineceğini bildirdi.

Çağlayan, Ankara'nın Ayaş ilçesi esnafını ziyaret ederek, sorunlarını dinledi. Çağlayan, daha sonra Ayaş AK Parti seçim irtibat bürosunda yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetleri döneminde esnaf ve sanatkara verilen desteğin son derece önemli olduğunu belirtti.

Türkiye ekonomisinin de günümüzde diğer ülkelere nazaran daha kuvvetli ve daha dirayetli olduğunu söyleyen Çağlayan, ''ABD'de, Almanya'da, Fransa'da, İngiltere'de onlarca banka batmıştır, devletleştirilmiştir. Bizim ülkemizde almış olduğumuz ekonomik tedbirler sonucunda bırakın banka batmasını, hiçbir bankanın burnu dahi kanamamıştır'' dedi.

Esnafa faiz indirimi...

AK Parti hükümetleri öncesinde esnaf ve sanatkarın Halk Bankası vasıtasıyla toplam 153 milyon TL destek aldığını, bu rakamın bugün 20 kat artarak 3,5 milyar TL'ye ulaştığını kaydeden Çağlayan, yine 6 yıl önce Halk Bankasından en fazla 5 bin TL kredi verilen esnaf ve sanatkarın bugün 50 bin TL kredi alır hale geldiğini ifade etti.

Yılbaşında çıkardıkları Bakanlar Kurulu kararıyla esnaf ve sanatkara Halk Bankası kanalıyla kullandırılan kredide faizin yüzde 12'ye düşürüldüğünü anımsatan Çağlayan, bu rakamı daha da indireceklerini bildirdi. Bakan Çağlayan, ''Ümit ediyorum ki, bir hafta, 10 gün içinde esnaf ve sanatkarımıza Halk Bankası aracılığıyla kullandırdığımız kredilerin faizleri yüzde 10 veya yüzde 10'un altına inecektir. İnşallah tek haneli faizi de görmüş olacağız. Bu cumhuriyet tarihinin bir ilkidir'' diye konuştu.

Çağlayan, böyle bir ortamda kredi kullanan esnaf ve sanatkar sayısının 800 bine ulaştığına da dikkat çekti.

Çeşitli kanunlarda değişiklik yapan Torba Kanun ile bağlı olduğu odalara borcu bulunan esnaf ve sanatkarın anaparayı 6 ay içinde ödemesi kaydıyla, faizin tümünü silme imkanı getirdiklerine de işaret eden Çağlayan, aynı şekilde son dönemde getirdikleri sicil affıyla esnaf, sanatkar ve KOBİ'lerin bankalardan kredi kullanımındaki engellerin ortadan kaldırılmasının amaçlandığını söyledi.

KOSGEB'in geçen yıl sıfır faizle 1,5 milyar TL kredi desteği verdiğini de belirten Bakan Çağlayan, ''Salı ya da Çarşamba günü KOSGEB Kanununda yapılacak bir değişiklikle, bütün esnafımız, taksicimiz, tuhafiyecimiz, kasabımız, bakkalımız cumhuriyet tarihinde ilk defa KOSGEB'ten faizsiz kredi kullanma imkanına sahip olacak'' açıklamasında bulundu. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER