banner198

Telefondan dinlenmek istemiyorsanız...

CHP Genel Sekreteri Önder Savın yasadışı dinlendiği iddialarını araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarını bir rapor haline getirdi.

Telefondan dinlenmek istemiyorsanız...
banner145

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın yasadışı dinlendiği iddialarını araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarını bir rapor haline getirdi.

Taslak raporda haberleşme cihazı kullanan kişilerin "dinleniyorum" paranoyasından kurtulmaları, haberleşmelerini güvenli bir şekilde yapabilmeleri için öneriler 12 maddede sıralandı.

Raporda haberleşmede kullanılan cihazların tamir veya kullanım amaçlı olarak başkalarına verilmesinde dikkatli davranılması, tanımadıkları kişi veya kuruluşlardan hediye olarak telefon, klavye veya elektronik cihazların alınmamasına özen gösterilmesi, şüphe edilen durumlarda bilgisayar, telefon, pocket pc, blackberry gibi elektronik cihazların içerisine herhangi bir casus yazılıp yüklenip yüklenmediğinin güvenli kişilere kontrolünün yaptırılması gibi önerilerde bulunuldu.

“Tamire verirken, hediye kabul ederken dikkat edin” uyarısı!
Haberleşmede meydana gelen dinleme, izleme ve istenmeyen çoğu durumun kullanıcıların bilgisizliğinden kaynaklandığının unutulmaması gerektiği dile getirilen raporda vatandaşlara öneriler ise 12 madde halinde ve şu şekilde sıralandı:

- Haberleşmede kullanılan cihazların tamir veya kullanım amaçlı olarak başkalarına verilmesinde dikkatli davranılmalı.

- Tanımadıkları kişi veya kuruluşlardan hediye olarak telefon makinesi, klavye veya elektronik cihazlar alınmamasına özen gösterilmeli.

- Özellikle tanımadıkları kişilerden gelen ya da içeriğinden şüphe edilen e-posta veya SMS paketlerini kabul edip okunmamasına dikkat edilmeli.

- Şüphe edilen bazı durumlarda bilgisayar, telefon, pocket pc, blackberry gibi elektronik cihazların içerisine herhangi bir casus yazılım yüklenip yüklenmediğinin güvenli kişilere kontrolünün yaptırılması,

- İletişim şirketleri tarafından, yasal olmayan dinleme ve izlemeye karşı aldıkları tedbirlerin ve sistemlerinin güvenli olduğunun kullanıcılara bildirilmesi veya kamuoyuna açıklanması.

- İletişim firmalarının cep telefonlarında casus yazılıp olup olmadığının test hizmetini verecek ortamları bayiliklerinde hizmete sunmaları.

- Sivil Toplum Kuruluşları ile kamu ve özel sektörün yasadışı olarak iletişime müdahale konularında toplumu bilgilendirecek faaliyetlerde bulunmak suretiyle kullanıcıları duyarlı hale getirmeleri.

- İletişim şirketlerinin haberleşmeyi sağladıkları network şebekesi üzerinden içerisinde casus yazılım bulunan e-posta veya SMS paketlerinin gönderilmesini engelleyecek yazılım programları geliştirmeleri.

- İçerisinde casus yazılımlar bulunan elektronik sistemlerinin, böcek tabir edilen radyo frekans vericilerinin ve özel amaçlı üretilen ses kayıt cihazlarının satışının engellenmesi veya izne tabi tutulması için ilgili kurumlar tarafından gerekli düzenlemeler yapılmalı.

- İletişim şirketleri veya internet servis sağlayıcılarının santrallerinde görevlendirilecek personelin seçiminde ve istihdamında gereken titizlik gösterilerek, söz konusu personelin belirli periyotlarla güvenlik tahkikatlarının yaptırılması.

- İletişim şirketleri veya internet servis sağlayıcılarının kullandıkları santraller ile santral veri yedeklerinin güvenliğini sağlayacak tedbirlerin alınıp alınmadığının denetiminin yapılması.

- Başta haberleşme olmak üzere önemli birimlerde kullanılan işletim sistemleri ile yazılım programlarının yerli firmalardan veya kurumların kendi AR-GE birimlerinden karşılanmasının teşvik edilmesi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER