Mehmet Ali Karamemiş "Çankırı olarak istemesini bilmiyoruz, talep etmesini bilmiyoruz"

İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF) koordinesinde, Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve ilçe belediyelerinin desteği ile İstanbul'da 20-23 Ekim 2022 tarihlerinde Çankırı Tanıtım Günleri gerçekleştirildi.

2014 yılında Feshane’de düzenlenen Çankırı Tanıtım Günlerinden 8 yıl sonra Maltepe Orhangazi Şehir parkı etkinlik alanında 4 gün boyunca tam anlamıyla Çankırı rüzgarı esti.

Yüzbinlerce vatandaşın akın ettiği Çankırı Tanıtım Günleri, Çankırı'nın tarihi, turistik, kültürel ve ekonomik değerlerinin tanıtılması ve İstanbul'da Çankırı birlikteliğinin sağlanması adına önemli bir görev üstlendi.

Mehmet Ali Karamemiş "Memleketimiz söz konusu olunca siyaset üstü düşünüyorum"

İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF) koordinesinde 4 gün boyunca devam eden etkinlikler yerel basın kuruluşları tarafından da ortak canlı yayınla dijital medyaya taşındı.

Çankırı Postası, Haberci18, Çerkeş Vuslat Haber, Ajans Çerkeş ve Radyo Neşe ortak canlı yayınına konuk olan isimlerden birisi de İYİ Parti Genel Merkez Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş oldu.

Çankırı Postası Genel Yayın Yönetmeni Ercan Şeker ve Çerkeş Vuslat Haber Genel Yayın Yönetmeni Turan Demir'e değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Genel Merkez Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş oldu.

Çankırı tanıtım günleri ve Çankırı hakkında değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Genel Merkez Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş "Çankırı deyince çocukluğum, gençliğim, Çankırı Endüstri Meslek Lisesi'nde okuduğum yıllar, yöresel lezzetlerimiz, Çankırı tuzumuz, tuz mağaramız aklıma geliyor, az önce Yapraklı standımıza uğradım kavut bizim çocukluğumuzda popülerdi, çocukluğumuzu, geçmişimizi hatırladık" ifadelerinde bulundu.

Karamemiş "Memleketimiz söz konusu olunca siyaset üstü olsun diye düşünüyorum. Siyasi partiler düşmanımız değil, rakiplerimizdir. Çankırı deyince, memleketim deyince siyaseti filan bir tarafa bırakıp, memleketimiz için herkesin elinde ne varsa, eteğinde ne varsa dökmesi gerektiğini, taşın altına elini koyması gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz aynı memleketin insanlarıyız. Ben siyasi olarak bakmıyorum. Memleketimizin sorunlarına birlik beraberlik içerisinde sahip çıkalım." dedi.

Karamemiş "Bütün siyasiler, sivil toplum kuruluşları Çankırı için bir araya gelmeli"

Değerlendirmelerini sürdüren Karamemiş "Bu tür etkinlikler Çankırı'mızın tanıtımı açısından, tanınması açısından çok önemli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çankırı'nın Ankara'ya yakın olması, başkente yakın olması dezavantajını avantaja nasıl çevirebiliriz, onların planlarını yapmamız lazım. Bu imkanları nasıl oluşturabiliriz, hep birlikte bütün siyasiler, sivil toplum kuruluşları bir araya gelip üzerinde çalışmamız lazım diye düşünüyorum. Bunu yaparsak Çankırı'mızı daha iyi tanıtacağımıza inanıyorum.

Bizim insanımız mütevazı. İşinde gücünde. Yıllar önce yurtdışına ilk gittiğimde bir iftar programına davet edildim. Din ataşesi oradaymış. Beni tanıştırdılar, yeni geldi Çankırılı deyince kalktı bana yer verdi. Ankara'nın camilerinin imamlarının yüzde 70'i Çankırılıdır dedi. Onure oldum.

Bütün siyasi çekişmeleri bir kenara bırakıp, Çankırı'mız için mücadele etmemiz lazım. Tuzumuzu tanıtmamız lazım. 2005- 2006'da Çankırı Belediyesi'ni, Valiliği ziyaret ettiğimde, yabancı bir grupla gelmiştik. Dünyada tuz borsası olduğunu söyledim. Tuzun borsası mı olur dediler. Tuzun borsası olur, dünyanın en önemli restoranlarına tuz menüdedir. İşte Himalaya tuzu, Malta tuzu, Baltana tuzu, en az 5-6 çeşit tuz gelir. Tuzumuz o kadar kıymetli, o kadar değerli ama ben halde plastik torba içerisinde kilosunu 3 liraya satıldığını gördüm. 16-17 dolara kilosu satılan tuz var Türkiye'de. Bizim tuzumuz onlar kadar da değerli ama maalesef Çankırı tuzumuzun bile tanıtımını bile yapamadık. Tuzu yasak 3 beyaz kategorisine koydular. Aslında Çankırı tuzu bir mineraldir. Deniz tuzu gibi, göl tuzu gibi görülmemelidir, içinde seksen küsur tane mineral var. Bu zararlı bir tuz değil. Bunun üzerinde bile biz doğru dürüst bir çalışma yapıp, tuzumuzu ön plana çıkaramadık. Bütün siyasi çekişmeleri bir kenara bırakarak, hep birlikte Çankırı için gayret etmemiz lazım."

Mehmet Ali Karamemiş "İstemesini bilmiyoruz, talep etmesini bilmiyoruz"

Karamemiş "Çubuk'tan Orta'ya giderken, Çubuk'u aşıyoruz. İnanın telefon çekmiyor Şabanözü'ne kadar. Lütfen 2022'deyiz. Oradaki bir köylü, oradaki bir kaza yapan, başına bir iş gelen. Böyle bir durum olabilir mi? İstemesini bilmiyoruz, talep etmesini bilmiyoruz. Düşünün yollarımıza bakın. Ben partimizin programları sebebiyle Güneydoğu'yu dolaştım. Bir sürü ile gittim. Batman'dan Sason'a gittik. Yüz küsür kilometre, dağların dibinde. Geldiğimiz İstanbul yolundan daha güzel. Doğru dürüst yolumuz yok, ilçelerimizin yolu yok. Çantada keklik görebilirler bazı siyasiler ama memleketimiz için biz siyasi kimliklerimizi bir tarafa bırakıp istemesini bilmeliyiz. Çankırı'mız için talep etmesini bilmeliyiz.

Başta Zeynettin Aydın başkan olmak üzere bütün emeği geçen hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Umarım ülkemizde birlik beraberlik içerisinde özellikle Çankırı'mızda da hep beraber, siyasi düşmanlık değil, siyasi rakip olarak görüp Çankırı hemşehriciliğiyle kucaklaşmamız lazım. Hemşeri olarak kucaklaşmamız lazım diye düşünüyorum, kucaklaşmamızı da istiyorum" ifadelerinde bulundu.

Editör: Haber Merkezi