Oğuzhan Asiltürk’e Veda

86 yaşında hayatını kaybeden Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da son yolculuğuna uğurlandı.

Bir süredir Ankara'da koranavirüs tedavisi gören Saadet Partisi  Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk 86 yaşında hayatını kaybetti.

Geçirdiği kalp krizi nedeni ile vefat eden Oğuzhan Asiltürk için Ankara'da Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, duygularını paylaşırken şunları kaydetti;

"Musallada bulunan değerli büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk ağabeyimizi Hakka uğurlarken artık son görevimizi yapıyoruz. Gençlik yıllarımızdan itibaren tanıştığımız değerli büyüğüm Oğuzhan ağabeyimiz ile birlikte uzun yıllar bir arada olduk. Özellikle de devlet adamlığından tutunuz bakanlıkları ile birlikte de siyaset hayatı içerisinde bu ülkeye bu millete çok büyük emekleri geçti. Haklarımızı helal ettik. Tüm ailesine tüm camiaya başsağlığı diliyoruz."

Oğuzhan AsiltürkCebeci Asri Mezarlığı'na defnedilecek.

Oğuzhan Asiltürk

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Milli Görüş hareketinin en önemli isimlerindendi. Her daim Milli Görüş Lideri Erbakan'ın yanında yer aldı. Asiltürk, prensiplerinden asla taviz vermemesi ile biliniyordu.

İşte Oğuzhan Asiltürk'ün hayatından kesitler...

25 Mayıs 1935 tarihinde Malatya'da dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdi. İnşaat mühendisliğinin yanı sıra serbest müşavirlik yaptı.

Milli Nizam'ın kurulmasıyla birlikte Asiltürk'ün siyasi hayatı da başladı. Milli Nizam Partisi'nin Ankara il teşkilatının başkanlığını yaptı. Milli Nizam Partisi kapatılınca yerine kurulan Milli Selamet Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı.

1973-77 ve 1977-80 yılları arasında iki dönem MSP'den Ankara Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

1973 genel seçimlerinden sonra Bülent Ecevit’in başkanlığında kurulan CHP-MSP koalisyon hükümetinde İçişleri Bakanlığı görevini yürüttü.

1975 ve 1977’de Süleyman Demirel başkanlığında kurulan Milliyetçi Cephe hükumetlerinde ise İçişleri ve Sanayi Bakanı olarak görev yaptı.

Asiltürk 1974 Kıbrıs Barış Harekatını düzenleyen CHP-MSP koalisyonunda İçişleri Bakanı idi. Harekatın düzenlenmesi için kabinede en çok mücadele eden isimlerden biriydi. 20 Temmuz 2021 harekatın yıldönümü törenleri için de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de birlikte Lefkoşa'ya gitti.

Ülkenin üzerine karabasan gibi çöken 12 Eylül 1980 askeri darbesinde Asiltürk de bir yıl gözaltında tutuldu, yargılandı beraat etti. Ancak on yıl süreyle siyasetten yasaklandı. 1987 Anayasa Referandumu ile siyasi yasağı sona erdi. Yasağı kalktıktan sonra yapılan ilk kongrede Refah Partisi’nin genel sekreterliğine seçildi.

Refah Partisi de kapatılınca yerine açılan sırasıyla Fazilet Partisi'nde siyaset yaptı. O da kapatılınca Saadet Partisine geçti. 19, 20 ve 21'inci dönemde de milletvekilliği görevini yürüttü.

Saadet Partisinde Yüksek İstişare Kurulu üyeliği yaptı. Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan'ın vefatının ardından YİK Başkanlığına seçildi.

Editör: Haber Merkezi