Sıcaktan bunalan vatandaşlar termal havuzlara koşuyor Sıcaktan bunalan vatandaşlar termal havuzlara koşuyor

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde limon fiyatlarının pazarda 80 ile 100 TL civarına yükselmesi sonrası harekete geçen Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, kendi imkanlarıyla Hatay’ın Arsuz ilçesinden temin ettiği limonu oda üyeleri ve çiftçilere 40 TL’den satışa sunmaya başladı.

Manisa’nın Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, artan limon fiyatları nedeniyle harekete geçti. Pahalı limona savaş açan Başkan Özarı, Hatay’ın Arsuz ilçesi Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal ile temasa geçti. Hatay’dan kendi imkanları ile limon temin eden Başkan Özarı, çiftçi ve oda üyelerine 40 TL’den satışa sundu. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği limonlar fiyat ve kalitesiyle de yüzleri güldürdü.

Konuyla ilgili yapan Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, “Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı olarak daha önce şeker kıtlığı oldu, kara borsa fiyatlar oldu biz de Türk Şeker ile görüşerek Kırkağaç’a şeker getirdik. Çiftçilerimize kömür tedariki yaptık. Bundan vatandaşlarımız da faydalandı. Biliyorsunuz son günlerde limondaki fiyat artışları gündemimizde. Fakat bu fiyat artışları maalesef üreticimize yansımıyor. Bizlerde Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı olarak Hatay’ın Arsuz ilçesi Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal ile irtibata geçerek orada kilosu 4 TL’den satılan limonları çiftçimize destek olabilmek için 20 TL’ye satın aldık. Kargo ile Kırkağaç’a getirttik ve 30 TL’ye mal ettik. Yüzde 30 kar ile bu limonlarımızı satıyoruz" dedi.

Pazarda limon fiyatlarının 100 TL’ye kadar çıktığını söyleyen Başkan Özarı, "90 TL’ye hatta 100 TL’ye çıktığı söyleniyor fiyatların. Böyle olunca bizde Hatay’ın Arsuz ilçesi Ziraat Odası Başkanı Arsuz Başkanı Bünyamin Nal ile görüştük. Fiyatların orada o kadar pahalı olmadığını öğrendik. Tüketicilerimize ve üreticilerimize destek olmak için limon tedarik ettik. 80-100 TL arası piyasada satılan limonları Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı olarak hem üyelerimize hem de çiftçilerimize 40 TL’den satışa sunduk. Bu satışı yapmamızdaki tek amaç çiftçilerimize artık sadece üretimi değil satmayı da öğrenmemiz gerektiğini anlatmak istedik. Farkındalık oluşturduk. Çiftçilerimiz olarak ürettiğimizi satmamız gerek. Kooperatifler, ya da Ziraat Odaları aracılığıyla satmamız çiftçiler olarak birleşmemiz gerek. Demek ki istendiğinde bu limon Hatay’dan alınıp Kırkağaç’ta 40 TL’den satılabiliyormuş. Kavun üreticilerinden limon üreticilerine destek olmuş oldu. Bunun için çok mutuyuz. Vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdiler” dedi.

Ünal Kıykaç isimli vatandaş ise Kırkağaç Ziraat Odasına bu uygulaması için teşekkür etti.

Kaynak: İHA