Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, 2022 Üniversite Tercih Döneminde ÇAKÜ’nün Doluluk Oranı %98.06 olduğunu açıkladı.

ÇAKÜ Rektörü Çiftçi, Çankırı’da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Uluyazı Kampüsü'nde düzenlenen toplantıya ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Erdem, Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, İletişim Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Salih Sarıcaoğlu ile Çankırı’da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Rektör Çiftçi gazetecilere 2022 Üniversite Tercih Dönemi Yerleştirme Sonuçları, şehir, üniversite ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevaplandırdı.

Şehir ve Üniversiteyi birlikte geliştirmek istediklerini ve bu anlamda tüm paydaşlarla sürekli iletişim halinde olduklarını vurgulayan Rektör Çiftçi, “Siz değerli basın mensuplarımız bizim için çok önemlisiniz. Çünkü yapılan çalışmaları biz sizlerin aracılığıyla kamuoyuna ve halkımıza duyuruyoruz. Bu açıdan Çankırı basınından çok memnunum. Çünkü her zaman bizim yanımızdasınız. Yaptıklarımızı objektif olarak kamuoyuna duyururken bizlere yapıcı eleştirilerle katkı sağlayan basınımız var. Bu anlamda gittiğim her yerde Çankırı basınının etik değerlere saygısı, objektifliği, fikri takip yapmasını ve her zaman Üniversitemizin yanında olduğunu sürekli anlatıyorum. Bu açıdan bir kez daha hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Çiftçi’nin basın toplantısından öne çıkan satır başları şu şekilde;

2022 Üniversite Tercih Döneminde ÇAKÜ’nün Doluluk Oranı %98.06

2022 Üniversite Tercih Dönemi Yerleştirme Sonuçlarına göre birçok üniversite gibi bizimde kontenjanlarımız %98.06 oranında doldu. Önlisans programlarımız % 99.82 doluluk oranı ile 1639, lisans programlarımıza % 96.76 doluluk oranıyla 2150 öğrenci yerleşmiş ve genelde % 98. 06 doluluk oranıyla bu yıl üniversitemize toplamda 3789 öğrenci yerleşmiştir.  Bu veriler ek kontenjanlar ve yatay geçişlerle daha da artacaktır. Bu yıl ki doluluk oranları gösteriyor ki, YÖK’ün aldığı puan barajı kaldırma kararı doğru bir karardır.  Yani başarı sırasına göre öğrenciler yerleşmiş hem nitelik hem de doluluk oranları artmıştır.

Rehber Öğretmenlerle ortak çalışma yaparak Çankırılı öğrenci sayımızı artırdık

İki yıldır Çankırı’da görev yapan Rehber Öğretmenler ile yaptığımız toplantılar ve tercih dönemi danışmanlığı ile Çankırılı öğrencilerimizin üniversitemizi tercih etmesi için bilgilendirmeler yaptık. Bu çalışmaların meyvesini de almaya başladık. Bu yıl Üniversitemize yerleşen 4.000 öğrencinin 630’u Çankırılı öğrencimiz. Bu yeterli bir rakam değil ama bir gelişmedir. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı artırmayı amaçlıyoruz. Çankırılı öğrenci sayımızın artması ilimizde yaşana barınma sorunu içinde bir çözüm oluyor. Bunun dışında yerleşen öğrencilerimizin 700’ü Ankara ve 215 tanesi de İstanbul’dan gelecektir. Yani ÇAKÜ Türkiye’nin metropollerinden de tercih edilen bir üniversitedir. Büyük şehirlerden kontenjanınızın büyük bir bölümünü dolduruyorsanız siz nitelik ve gelişimini sürekli artıran bir üniversitesinizdir. Bizde nitelikli insan kaynağımızı artırarak büyük şehirlere yakın olmamızı avantaja çevirmek istiyoruz.  Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Barınma sorununa acil eylem planı geliştirmemiz lazım

Biz nicelik ve nitelik olarak gelişimimiz sürdürürken şehirden de beklentilerimiz var. Biz büyüdükçe önümüzdeki barınma ve ulaşım sorunu da büyüyor.Buna acil eylem planı geliştirmemiz lazım. Çünkü ÇAKÜ Hukuk Fakültesi, Sağlı Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve İslami İlimler Fakültesi nüfus oranlamasına göre Türkiye’de en çok öğrenci alan ve tercih edilen fakülteler. Bizim hukuk Fakültemiz merkezi olarak kabul edilen bir çok Hukuk Fakültesi’nden daha yüksek puanlarla tercih edilerek 260 kontenjana ulaştı.  Şunu demek istiyorum; bu cazip bölümlerimizle her geçen yıl sayımız katlanarak büyüyecek. O yüzden tüm Çankırı olarak barınma ve ulaşım için büyük bir hamle yapmamız gerekiyor. Bunun içinde herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Biz yatırımcıları yurt ve konut inşası için Çankırı’ya davet ediyoruz. Dışarıda çok güzel işlere imza atan Çankırılı iş insanları ve hayırseverlerin artık Çankırı içinde güzel işlere imza atma zamanı gelmiştir. Çankırı’da bir konut seferberliği başlatılması gerekiyor. Biz kurumsal kültürümüzü ve kurum aidiyetini artırmak için özellikle yeni kadrolarda akademisyenlerimiz ve idari personelimizden Çankırı’da ikamet etmelerinirica ediyoruz. Bunun içinde konut lazım, sosyal imkanların iyileştirilmesi lazım.

İlçelerde bulunan okullarımızı daha dinamik ve aktif hale getirdik

ÇAKÜ olarak Çankırı ile birlikte büyüme hedeflerimiz doğrultusunda ilçelerde bulunan Meslek Yüksekokullarımızı açtığımız yeni okullar ve bölümlerle daha dinamik ve aktif hale getirerek buraların da doluluk oranını tamamladık. Eldivan Sağlık Hizmetleri, Yapraklı ve Kızılırmak meslek yüksekokullarımızda bulunan bazı bölümlerimizi Çerkeş MYO, yeni açtığımız Gıda ve Tarım MYO ile Sosyal Bilimler MYO’ ya aktarmıştık ve bu bölümlerimiz şu an tam doluluk oranına sahip. Meslek Yüksekokulları konusunda Çerkeş, Ilgaz, Şabanözü ve Kurşunlu ilçelerimiz hem yerel yönetim hem halk olarak çok heyecanlılar ve bu ilçelerin yüksekokul potansiyeli var. Öğrencilerimizin en iyi şartlarda eğitim görmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizde bu okullarımızın gelişimi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Çankırı hazır olsun biz istenilen büyümeyi yapmaya hazırız

Değerli basın mensupları Çankırı hazır olsun biz her şeyimizle büyümeye ve gelişmeye hazırız. Bugün 24.000 öğrencimiz var. Ayrıca bu yıl afla gelecek 9.000 öğrencimiz var.  Bunun için bizim yatırımlarımızı plan ve programımızı şehir olarak yapmamız ve hazır olmamız gerekir. Mühendislik Fakültesi inşaatımız devam ediyor. Sağlık Bilimleri Kampüsü projemiz ihale aşamasında. Kreş, halı saha ve tırmanma duvarı ve Millet bahçesi projelerimiz için çalışıyoruz. Bugün Sağlık Bilimleri Fakültesi 2.000 öğrencisi ile yine nüfus oranlamasına göre en çok tercih edilen Sağlık Bilimleri Fakültesi. Bu kampüsümüz bittiğinde 700 kişilik kongre merkezi ile Çankırı’nın büyük bir ihtiyacını da gidermiş olacak. ÇAKÜ olarak bu doluluk oranları ve gelişimden mutluyuz.

Erasmus Projeleri bütçe desteğinde 400.000 euroluk bütçe ile Türkiye birincisiyiz

Çankırı Karatekin Üniversitesi gelişimini devam ettirmesi yanında belli noktalarda da artık kalitesini ispatlamış bir üniversitedir. Erasmus Projeleri bütçe desteğinde Türkiye birincisiyiz. Bu çok büyük bir rakam. Hep söylüyorum Çankırı Karatekin Üniversitesi görünürlüğü yüksek bir üniversitedir. 32 ülke ve 100 üniversite ile ikili işbirliği anlaşmalarımız var. Bunlar kâğıt üzerinde olan anlaşmalar değil. İşleyen ve değişim şartlarını ve projelendirmeleri yerine getirilen anlaşmalardır.

Uluslararası öğrenci anlamında da Çankırı Karatekin Üniversitesi artık seçilen değil seçen bir üniversitedir. Yani elinde her diploması olan uluslararası öğrenciyi değil niteliği artırmak adına bazı şartları ve kriterleri taşıyan uluslararası öğrenciler üniversitemizde eğitim görüyor artık. Bu anlamda da belli bir noktaya geldik.  Bunun dışında biz bu şehrin üniversitesi olarak Çankırı’nın sosyal, ekonomik, turizm gelişimi için elimizden geleni yapıyoruz.  Bu şehirde bu üniversitede bizim o zaman hep birlikte el birliği ile üzerimize düşeni yapmalıyız ve yapıyoruzda. Bu anlamda İlimiz milletvekillerine, Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, STK’larımıza, halkımıza ve siz değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.

Rektör Çiftçi konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

Bir siyasi parti liderinin Çankırı ziyaretinde, “Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne öğrenci gelmiyor ve kayıt yaptırmıyor” sözleri hakkında ki düşünceleri sorulan Rektör Çiftçi, “ Biz ÇAKÜ olarak kimseyi ayırmıyoruz. Keşke Sayın Genel Başkan bu açıklamayı yapmadan önce bizleri arasaydı ve bilgi alsaydı. Bilgi sahibi olmadan yapılan bir açıklama tam da yerleştirme sonuçlarının açıkladığı ve Üniversitemizin doluk oranlarının neredeyse yüzde yüz dolduğu bir gün hiç şık olmadı. Ben Sayın Genel Başkanın Çankırı halkı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden helallik alması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Toplantı karşılıklı iyi niyet temennileri ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Editör: Haber Merkezi